Vijesti
PODIGNUTA OPTUŽNICA PROTIV 11 OSOBA ZBOG RATNOG ZLOČINA NAD ŽRTVAMA SRPSKE NACIONALNOSTI U ČEMERNOM KOD ILIJAŠA, 1992. GODINE
29.12.2017. 11:51Tužitelj Posebnog odjela za ratne zločine podigao je optužnicu protiv:
-
DŽEMALA HADŽIĆA, rođenog 1954. godine u Kaknju,
-
TEUFIKA TURUDIĆA zv. “Tufo”, rođenog 1960. godine u Kaknju,
-
DŽEMALA SMOLE zv. “Haga”, rođenog 1963. godine u Kaknju,
-
SENADA SIKIRE, rođenog 1959. godine u Kaknju,
-
BENJAMINA SIKIRE zv. “Benče”, rođenog 1969. godine u Kaknju,
-
HARISA SIKIRE zv. “Hare”, rođenog 01.07.1971. godine u Kaknju,
-
ENESA DURAKA, rođenog 1964. godine u Varešu,
-
MIRSADA BEŠLIJE, rođenog 1964. godine u Ilijašu,
-
NUSRETA BEŠLIJE, rođenog 1962. godine u Ilijašu,
-
MIRZETA BEŠLIJE, rođenog 1968. godine u Sarajevu,
-
HAMDIJE SPAHIĆA, rođenog 1960. godine u Ilijašu.
Optuženi se terete da su za vrijeme rata i oružanog sukoba u BiH, u svojstvu zapovjednika i pripadnika struktura Armije RBiH, Teritorijalne odbrane (TO) i aktivnog i rezervnog sastava MUP-a, postupali protivno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i ženevskih konvencija o zaštiti civilnih osoba za vrijeme rata.
U optužnici se navodi da su optuženi sudjelovali u planiranju, dogovaranju, pripremi, organiziranju i izvršenju udruženog zločinačkog pothvata sa ciljem da se svo pučanstvo srpske nacionalnosti u selo Čemerno, u općini Ilijaš, u potpunosti ukloni počinjenjem namjernog lišavanja života (ubojstva) svih osoba srpske nacionalnosti u selu Čemerno, bez razlikovanja civila i vojnika VRS, uključujući i zarobljene civile i pripadnike VRS koji su položili oružje, kao i prekomjernim i vojno neopravdanim uništenjem i njihove nepokretne i pokretne imovine.
U optužnici se navodi da je u sinhroniziranom napadu na selo, u mjesecu lipnju 1992. godine, počinjeno ubojstvo najmanje 30 žrtava srpske nacionalnosti, oba spola i različite životne dobi, među kojima je bilo žena i malodobnih osoba, a neke od žrtava su mučene i ubijene na izuzetno svirep način, a njihova tijela masakrirana.
Nakon napada, selo je u cijelosti uništeno a cjelokupno pučanstvo srpske nacionalnosti protjerano sa navedenog područja, u koje se niko nije vratio ni poslije završetka rata.
Tužiteljstvo BiH je u navedenom predmetu provelo opsežnu i dugotrajnu istragu i prikupljanje dokaza, a navode optužnice dokazivat će pozivanjem oko 120 svjedoka, među kojima su malobrojne preživjele žrtve, kao i nekoliko zaštićenih svjedoka, a uz optužnicu je priloženo oko 400 dokaznih materijala.
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.
Ovom objavom ne prejudicira se ishod kaznenog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za kazneno djelo dok se pravomoćnom presudom ne utvrdi njegova krivnja (članak 3. stavak 1. ZKP-a BiH).