Vijesti
UDARNA GRUPA ZA BORBU PROTIV TERORIZMA-BIT ĆE ZATRAŽENA VANREDNA SJEDNICA VIJEĆA MINISTARA BiH
25.08.2015. 15:58Sastanak Udarne grupe za borbu protiv terorizma održan je u Tužilaštvu BiH, a sastankom je predsjedavao glavni tužilac Goran Salihović.
Sastanku su prisustvovali tužilac Dubravko Čampara iz Odsjeka za terorizam Tužilaštva BiH i Hasan Pleh, šef Kabineta glavnog tužioca, kao i čelni zvaničnici agencija za provođenje zakona i sigurnosnih institucija sa nivoa BiH i entiteta: Đuro Knežević, zamjenik direktora SIPA-e, Mirsad Vilić, direktor Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, Zijad Srabović, zamjenik direktora Granične policije BiH, Almir Džuvo, direktor Obavještajno-sigurnosne agencije BiH (OSA), Miro Džakula, direktor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), Izet Nizam, zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima, Gojko Vasić, direktor policije MUP-a RS i Dragan Lukač, direktor Federalne uprave policije.
S obzirom na veliki priliv emigranata sa područja Bliskog istoka na područje susjednih zemalja, članovi Udarne grupe razgovarali su i o potrebnim aktivnostima kako bi se podigla pripravnost i BiH zaštitila od eventualnog dolaska na područje naše zemlje osoba koje su u vezi sa terorističkim grupama, a koje bi mogle zloupotrijebiti proces migracija izbjeglica za kretanje prema zemljama EU.
Zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima, Izet Nizam, upoznao je sudionike sastanka da BiH ima kapacitete za smještaj najviše 500 osoba u okviru kapaciteta ove službe, te da se moraju razmotriti mogućnosti smještaja i kontrole eventualnog ulaska izbjeglica u BiH, o čemu su mišljenja i prijedloge mogućih rješenja dali članovi Udarne grupe u skladu sa nadležnostima institucija iz kojih dolaze.
Institucije BiH već su u kontaktu sa institucijama u Srbiji, sa ciljem predviđanja i otklanjanja mogućih problema.
Iako trenutno ne postoji opasnost od priliva velikog broja emigranata, članovi Udarne grupe saglasni su da se mora preventivno djelovati i tražiti solucije mogućih problema, kako se u budućnosti ne bi narušila sigurnosna situacija u Bosni i Hercegovini i sigurnost svih građana.
Također, tokom sastanka dogovarani su prioriteti djelovanja svih institucija u okviru Udarne grupe, u pravcu otkrivanja i otklanjanja opasnosti od terorizma, kao i procesuiranju počinilaca krivičnih djela koja imaju veze sa terorizmom i terorističkim aktivnostima.
Na sastanku je razgovarano o otkrivanju, sprečavanju i procesuiranju državljana BiH koji pokušaju da se priključe stranim paravojnim formacijama koje su u vezi sa terorističkim grupama, kao i krivičnom gonjenju državljana BiH koji sudjeluju na stranim ratištima na području Sirije i Iraka.
Tužilac iz Odsjeka za terorizam Tužilaštva BiH, Dubravko Čampara, upoznao je članove Udarne grupe sa aktivnostima u proteklom periodu, te izricanjem pravosnažne presude za teroristički napad u Bugojnu za koji su izrečene dugogodišnje zatvorske kazne.
Također, tužilac Čampara je upoznao sudionike sastanka sa procesuiranjem i statusom predmeta koji se odnose na nezakonite odlaske državljana BiH na strana ratišta.
Sastanku Udarne grupe za borbu protiv terorizma prisustvovali su najviši zvaničnici:
- Tužilaštva BiH,
- Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA),
- Direkcije za koordinaciju policijskih tijela (DKPT),
- Granične policije BiH,
- Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA),
- Službe za poslove sa strancima BiH,
- Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO),
- Ministarstva unutrašnjih poslova RS, i
- Federalne uprave policije.
Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za krivično djelo dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica (član 3. stav 1. ZKP-a BiH).