Vijesti
ZA 10 GODINA POSTOJANJA POSEBNOG ODJELA ZA RATNE ZLOČINE PODIGNUTE OPTUŽNICE PROTIV 453 LICA
09.03.2015. 15:10U deceniji koja je iza nas, Tužilaštvo BiH je podiglo optužnice protiv 453 lica optužena za teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava.
Predanost i posvećenost procesuiranju ratnih zločina dostižu svoj maksimum u 2013. i 2014. godini, te je za ove dvije godine optuženo 168 lica, što predstavlja najbolji rezultat od postojanja Posebnog odjela za ratne zločine, jer je za samo dvije godine optuženo više od trećine ukupno optuženih lica.
Tužilaštvo BiH nastavlja intenzivno raditi na predmetima ratnih zločina koji su počinjeni u svim krajevima naše zemlje. Od Bihaća do Višegrada, od Bijeljine do Čapljine, naši istražitelji i tužioci intenzivno rade na prikupljanju dokaza kako bi se počinioci zločina procesuirali i kaznili, te donijela pravda žrtvama.
Ulažući ogromne napore, glavni tužilac je uz pomoć institucija BiH i međunarodne zajednice uspio ojačati kapacitete tužilaštva koji se bave procesuiranjem predmeta ratnih zločina u Tužilaštvu BiH.
Treba istaći da je izuzetno veliki broj optužnica, u procentu od 80% ili više, okončan osuđujućim presudama, što jasno ukazuje na kvalitet optužnica.
Također, u protekle 2 godine ostvareni su značajni pomaci i riješen je najveći dio predmeta Kategorije 2 koji su u fazi istrage proslijeđeni na procesuiranje Tužilaštvu BiH iz Tužilaštva pri MKSJ, a rad na preostalim predmetima se intenzivno nastavlja.
Kao institucija koja je izuzetno posvećena rješavanju problema pronalaska i identifikacije nestalih lica, Tužilaštvo BiH zatražilo je angažman Oružanih snaga BiH, kao i pomoć međunarodne zajednice u traženju i identifikaciji nestalih lica, jer pronalazak lica za kojima porodice tragaju 20 ili više godina predstavlja prioritet.
U Bosni i Hercegovini, nakon rata, bilo je više od 32 hiljade nestalih lica. Iako je veliki broj nestalih lica pronađen i identifikovan, još uvijek se traga za više od 8 000 nestalih lica. Tužilaštvo BiH ulaže maksimalne napore da se taj proces ubrza, pa je zbog toga insistiralo da se pokrene proces revizije i identifikacije pronađenih posmrtnih ostataka koji se nalaze u mrtvačnicama u više gradova u BiH, kako bi što veći broj posmrtnih ostataka bio identifikovan.
Tužilaštvo BiH pokrenulo je aktivnosti i institucija je koja je nosilac jačanja regionalne saradnje tužilaštava na području Zapadnog Balkana. Ova saradnja već daje značajne rezultate, što je pokazao i napredak u procesuiranju predmeta Štrpci i mnogim drugim predmetima, a značaj regionalne saradnje je prepoznat i podržan od institucija Evropske unije.
Građanima naše zemlje, porodicama žrtava, preživjelim žrtvama, njihovoj djeci i potomcima, kao i svim građanima koji nas kontaktiraju, dostavljaju informacije o ratnim zločinima i sarađuju sa nama na rasvjetljavanju i procesuiranju ratnih zločina, zahvaljujemo se na povjerenju i podršci i poručujemo da nastavljamo dalje sa otkrivanjem, procesuiranjem i kažnjavanjem počinilaca ratnih zločina radi ostvarenja pravde i stvaranja vladavine prava i atmosfere za miran život svih građana Bosne i Hercegovine.
Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za krivično djelo dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica (član 3. stav 1. ZKP-a BiH).