Vijesti
OKONČANA IDENTIFIKACIJA 284 TIJELA I POSMRTNIH OSTATAKA ŽRTAVA PRONAĐENIH U MASOVNOJ GROBNICI TOMAŠICA. TUŽILAŠTVO BIH USKORO PODIŽE OPTUŽNICU ZA RATNE ZLOČINE U PRIJEDORU
18.07.2014. 14:03Pod nadzorom i u koordinaciji Tužilaštva BiH, u proteklih 10 mjeseci vršen je proces ekshumacije i identifikacije žrtava iz masovne grobnice Tomašica, čiji posmrtni ostaci će biti dostojno ukopani 20. jula.
Tužilaštvo BiH je u proteklih 10 mjeseci vršilo koordinaciju i vodilo proces ekshumacije i identifikacije žrtava pronađenih u masovnoj grobnici Tomašica. Istražilac Tužilaštva BiH, kao i tužilac iz Posebnog odjela za ratne zločine sa svojim saradnikom, od početka ekshumacije uključeni su i nadziru proces ekshumacije i identifikacije, a od mjeseca septembra prošle godine, istražilac Tužilaštva BiH je na lokalitetu Tomašica i KIP Šejkovača proveo više od 130 radnih dana, po svim vremenskim uslovima. U proteklih 10 mjeseci, ekshumirani su i identifikovani kompletni posmrtni ostaci ukupno 256 žrtava, kao i nekompletni ostaci oko 30 žrtava, za koje su porodice pristale da se izvrši ukop. Ovaj broj nije konačan i u narednom periodu očekuje se identifikacija još žrtava. Po nalogu Tužilaštva BiH, prije nekoliko dana počele su provjere na još jednoj lokaciji u blizini, koja je dobijena na osnovu satelitskih snimaka, pa se trenutno vrše provjere, u potrazi za još posmrtnih ostataka na tom području. U masovnoj grobnici Tomašica kod Prijedora, do sada su pronađeni posmrtni ostaci najmanje 275 kompletnih i 120 nekompletnih posmrtnih ostataka žrtava iz proteklog rata, što ovu masovnu grobnicu svrstava među nekoliko najvećih masovnih grobnica otkrivenih u BiH. Radi se o žrtvama bošnjačke i hrvatske nacionalnosti ubijenim u Prijedoru u proljeće i ljeto 1992. godine. Tužilaštvo BiH radi na više predmeta koji se odnose na ratne zločine na području Prijedora, a već naredne sedmice, očekuje se podizanje optužnice protiv 3 lica, za koja su prikupljeni dokazi da su odgovorni za ubistvo 9 žrtava bošnjačke nacionalnosti u Kozarcu kod Prijedora, 1992. godine. Tužilaštvo BiH pokrenulo je aktivnosti sa ciljem nabavke adekvatne opreme i odgovarajućih objekata za čuvanje posmrtnih ostataka, kao i za mehanizacije za što brže izvođenje radova na ekshumacijama u svim krajevima BiH, a planirana je i nabavka rentgen aparata za pronalazak u masovnim grobnicama i tijelima žrtava, metalnih zrna ispaljenih iz vatrenog oružja i šrapnela kojima su žrtve ubijene, kao dokaznog materijala u predmetima ratnih zločina. Proces pronalaska i identifikacije nestalih lica kao i pronađeni posmrtni ostaci bitan su dokazni materijal u predmetima ratnih zločina na kojima radi Tužilaštvo BiH, a od ovog procesa direktno zavisi i brzina procesuiranja predmeta ratnih zločina, pa je Tužilaštvo BiH u više navrata apelovalo na institucije vlasti u BiH, Oružane snage BiH, međunarodne institucije i druge subjekte, da pruže podršku u procesu traženja i identifikacije nestalih lica, što je izuzetno važan proces za porodice žrtava, kao i što efikasnije procesuiranje predmeta ratnih zločina.
*napomena o načelu presumpcije nevinosti
Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za krivično djelo dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica (član 3. stav 1. ZKP-a BiH).
Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za krivično djelo dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica (član 3. stav 1. ZKP-a BiH).