Vijesti
TUŽITELJSTVO BiH NASTAVLJA BORBU PROTIV KORUPCIJE. PODIGNUTA OPTUŽNICA PROTIV 3 OSOBE ZBOG NEZAKONITOSTI U PROCESU UNIŠTAVANJA VIŠKOVA NAORUŽANJA
06.06.2013. 15:10Tužitelj Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju Tužiteljstva BiH, podigao je optužnicu protiv:
- Marija Šege, rođenog 1960. godine u Sarajevu,
- Šefika Hasanovića zvanog “Šeške“, rođenog 1966. godine u Novom Travniku i
- Muhameda Gurbete, rođenog 1962. godine u Bugojnu.
Optuženi se terete da su u razdoblju od 2007. do 2009. godine, optuženi Šego i Hasanović kao službene osobe u institucijama BiH, odnosno Ministarstvu obrane BiH, te optuženi Gurbeta kao ravnatelj poduzeća Binas d.d. Bugojno, počinili kaznena djela nesavjesnog rada u službi, zlouporabe položaja ili ovlasti i produženo kazneno djelo krivotvorenja isprave.
Počinjenim kaznenim djelima je nanesena velika šteta državi Bosni i Hercegovini zbog velikih količina naoružanja koje su prikazane kao uništene, iako uništavanje nije izvršeno, što je izazvalo veliku opasnost za sigurnosnu situaciju. U optužnici se navodi da su optuženi na različite načine ostvarili nezakonitu imovinsku korist i oštetili državu BiH za iznos od oko pola miljuna KM.
Navedena kaznena djela su počinjena na način da viškovi naoružanja, uključujući granate, mine, ručne bombe, tromblone, upaljače i druga eksplozivna sredstva, koji su bili određeni za uništavanje, nisu uništeni, iako su naplaćena sredstva za njihovo uništavanje. Krivotvorenom dokumentacijom lažno je prikazivano da su eksplozivna sredstva uništena, a ona su ostajala u skladištima, što je utvrđeno provedenom istragom kada je uviđajem od strane pripadnika SIPA-е, u mjesecu lipnju 2010. godine, pronađena velika količina minsko-eksplozivnih sredstava koja su lažno prikazana kao uništena.
Također, u optužnici se navodi da je lažno prikazivano uništavanje minsko-eksplozivnih sredstava koja su kasnije procesom delaboracije rastavljana i dobijene sirovine su prodavane, čime je ostvarena znatna imovinska korist.
Nadalje, istragom je utvrđeno da su određena minsko-eksplozivna sredstva, koja su trebala biti uništena, prepravljana te dalje prodavana kao nova.
Istragom Tužiteljstva BiH i ovlaštenih policijskih agencija je utvrđeno da se u ovom slučaju zlouporaba radi o stotinama tisuća granata i minsko-eksplozivnih sredstava koja su činjenjem ovih kaznenih djela ostala u opticaju, te na taj način ugrožavala sigurnosnu situaciju u Bosni i Hercegovini.
U ovom predmetu Tužiteljstvo BiH je ostvarilo značajnu suradnju sa Povjerenstvom Parlamentarne skupštine BiH, koje je radilo na procesu analize zakonitosti procesa uništavanja viškova oružja i streljiva i čije je izvješće bilo korisno u istrazi Tužiteljstva BiH.
Tužiteljstvo BiH uputilo je optužnicu na potvrđivanje Sudu BiH.
Ovom objavom ne prejudicira se ishod kaznenog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za kazneno djelo dok se pravomoćnom presudom ne utvrdi njegova krivnja (članak 3. stavak 1. ZKP-a BiH).