Vijesti
GLAVNI TUŽITELJ I ICMP PODRŽAVAJU POČETAK PROCESA REVIZIJE NEIDENTIFICIRANIH POSMRTNIH OSTATAKA U OBJEKTIMA ZA ČUVANJE POSMRTNIH OSTATAKA U BiH
05.06.2013. 15:00Proces revizije svih mrtvačnica i kosturnica u BiH, koji je iniciralo Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine, započeo je 05. 06. 2013. godine aktivnostima na Gradskom groblju „Sutina“ u Mostaru. Tijekom procesa revizije, u kojem će glavni nositelji aktivnosti biti Institut za nestale osobe BiH, entitetska tužiteljstva, Tužiteljstvo Brčko distrikta BiH i Tužiteljstvo BiH, utvrdit će se činjenično stanje u objektima, odnosno izvršiti popis svih neidentificiranih posmrtnih ostataka u 12 objekata u BiH.
Objekti za čuvanje posmrtnih ostataka u oba entiteta u BiH trenutno pohranjuju oko 9.300 neidentificiranih slučajeva. Prikupljeni podaci ukazuju da ovi slučajevi predstavljaju 2.500 različitih individua, za koje je ICMP primio koštane uzorke i iz njih ekstraktovao genetske profile. Međutim, navedeni genetski profili se nisu podudarili ni sa jednim od preko 9.000 kompletnih „setova“ krvnih uzoraka u ICMP-ovoj bazi, koje je ICMP dobio od 18.000 srodnika nestalih osoba.
Popisom će se utvrditi status svakog pojedinačnog slučaja i procijeniti koje korake je potrebno poduzeti da se slučaj riješi. ICMP će dodijeliti svoj tim antropologa kako bi pomogli Tužiteljstvu BiH, Institutu za nestale osobe (INO) BiH, kantonalnim i okružnim tužiteljstvima, Tužiteljstvu Brčko distrikta BiH i patolozima, u njihovim nastojanjima da riješe ove slučajeve.
Glavni tužitelj Goran Salihović: „Tužiteljstvo BiH podržava sve aktivnosti usmjerene ka pronalasku i identifikaciji posmrtnih ostataka nestalih osoba, što će pomoći procesu traženja nestalih u BiH i porodicama žrtava rata i ratnih zločina, da nakon dugo godina traganja za posmrtnim ostacima saznaju sudbinu svojih najmilijih, kako bi ih dostojno ukopali. Također, ovaj proces je važan i za procesuiranje predmeta ratnih zločina, u kojima se dokazi o zločinima često zasnivaju na pronađenim i identificiranim posmrtnim ostacima žrtava. Očekujemo pomoć državnih institucija i međunarodne zajednice u ovom procesu, koji ima za cilj i učinkovitije rješavanje predmeta ratnih zločina u interesu pravde i vladavine prava u BiH.“
„ICMP već godinama savjetuje da neidentifcirani ostaci u mrtvačnicama u BiH trebaju proći reviziju. Zahvaljujući inicijativi Tužiteljstva BiH, nadamo se da će konačno biti ostvaren napredak u rasvjetljavanju ovih slučajeva i da ćemo kao rezultat toga doći do novih identifikacija. Za uspjeh procesa bit će potrebna tijesna saradnja ICMP-ja, Tužiteljstva BiH, INO-a BiH, sudskih patologa kao i tužiteljstava na entitetskim i nižim razinama“, izjavila je generalna direktorica ICMP-ja, Kathryne Bomberger.
Do danas je u BiH identificirano preko 70% od oko 30.000 nestalih osoba, a većina ih je identificirana uz suradnju ICMP-ja, koji je uspostavljen 1996. godine sa ciljem da osigura suradnju vlada u procesu lociranja i identificiranja nestalih osoba.
Ovom objavom ne prejudicira se ishod kaznenog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za kazneno djelo dok se pravomoćnom presudom ne utvrdi njegova krivnja (članak 3. stavak 1. ZKP-a BiH).