Vijesti
ULOŽENA ŽALBA NA PRESUDU ZBOG TERORIZMA
29.01.2013. 15:31Tužilac Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju Tužilaštva BiH uputio je Apelacionom odjeljenju Suda BiH žalbu na prvostepenu presudu u predmetu protiv Mevlida Jašarevića rođenog 20.12.1988. godine u Novom Pazaru, državljanina Republike Srbije, Emraha Fojnice, rođenog 16.06.1991. godine u Zavidovićima, nastanjenog u Gornjoj Maoči, državljanina BiH i Muniba Ahmetspahića, rođenog 20.06.1990. godine u Zenici, gdje je i nastanjen, državljanina BiH.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je dana 24.04.2012. godine podiglo optužnicu, kojom je Mevlida Jašarevića optužilo da je počinio krivično djelo organiziranje terorističke grupe iz člana 202d. stav 2. KZ-a BiH u vezi sa krivičnim djelom terorizam iz člana 201. stav 1. u vezi sa stavom 5. tačke a) i d) KZ-a BiH, a Emraha Fojnicu i Muniba Ahmetspahića da su počinili krivično djelo organiziranje terorističke grupe iz člana 202d. stav 2. KZ-a BiH u vezi sa krivičnim djelom terorizam iz člana 201. stav 4. KZ-a BiH.
U optužnici se navodi da je optuženi Mevlid Jašarević, dana 28.10.2011. godine, nakon što je snimio DVD poruku u kojoj objašnjava svoje razloge za teroristički čin, te se oprostio sa svojom porodicom, izvršio teroristički napad na zgradu Ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini, pri čemu je pucajući iz automatske puške u periodu od 50 minuta ispalio sigurno 105 metaka iz automatskog naoružanja na zgradu ambasade, te tom prilikom pucao i na prostorije gdje se nalaze policijski službenici Direkcije za koordinaciju policijskih tijela u BiH, koji osiguravaju navedeni objekat.
U toku ovog napada, optuženi Jašarević je glasno izgovarao prijetnje službenicima ambasade i građanima koji su se zatekli u blizini mjesta događaja. U djelovanju vatrenim oružjem teško je ozlijeđen policijski službenik koji je osiguravao zgradu ambasade, načinjena je velika materijalna šteta na zgradi ambasade, a navedeni događaj izazvao je ozbiljno narušavanje sigurnosne situacije i osjećaj ugroženosti građana i predstavnika diplomatskog kora u BiH, što je imalo nesagledive posljedice na međunarodni ugled i položaj Bosne i Hercegovine, čime je svim građanima Bosne i Hercegovine nanesena šteta.
Optuženi Emrah Fojnica i Munib Ahmetspahić terete se da su nakon izvršene pripreme u kojoj su sudjelovali, kao i terorističkog napada, zajedno sa drugim njima poznatim osobama na području Gornje Maoče vršili uklanjanje tragova, uklanjanje DVD oporuke, uništavanje i sklanjanje municije i vojne opreme koja je nabavljena radi terorističkog čina, koja je nakon toga, tokom dalje istrage pronađena.
Prvostepenom presudom Suda BiH od 06.12.2012. godine, Mevlid Jašarević oglašen je krivim za počinjenje krivičnog djela terorizam iz člana 201. stav 1. u vezi sa stavom 5. tačke a) i d) Krivičnog zakona BiH, dok su Emrah Fojnica i Munib Ahmetspahić oslobođeni krivice da su počinili krivično djelo organiziranje terorističke grupe iz člana 202d. stav 2. KZ-a BiH u vezi sa krivičnim djelom terorizam iz člana 201. stav 4. KZ-a BiH.
Postupajući tužilac je uložio žalbu jer prvostepenu presudu smatra neadekvatnom i preblagom, kao i nesrazmjernom načinu počinjenja krivičnih djela koja se optuženima stavljaju na teret, težini krivičnih djela, krivičnoj odgovornosti optuženih, vremenu, mjestu i načinu izvršenja, te naročito trajnim posljedicama po žrtve ovog terorističkog čina, štetnim posljedicama za samu državu Bosnu i Hercegovinu na međunarodnom planu, kao i samom broju počinjenih krivičnopravnih radnji za koje se terete optuženi.
U žalbi Tužilaštva BiH se predlaže da se žalba uvaži, a presuda ukine ili preinači tako da optužene oglasi krivim i to Mevlida Jašarevića za krivično djelo organiziranje terorističke grupe iz člana 202d. stav 2. KZ-a BiH u vezi sa krivičnim djelom terorizam iz člana 201. stav 1. u vezi sa stavom 5. tačke a) i d) KZ-a BiH, a Emraha Fojnicu i Muniba Ahmetspahića za krivično djelo organiziranje terorističke grupe iz člana 202d. stav 2. KZ-a BiH u vezi sa krivičnim djelom terorizam iz člana 201. stav 4. KZ-a BiH te da im se izreknu strožije kazne zatvora.
Ovom objavom ne prejudicira se ishod krivičnog postupka i ne narušava princip presumpcije nevinosti. Svako se smatra nevinim za krivično djelo dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica (član 3. stav 1. ZKP-a BiH).