Вијести
ТУЖИЛАШТВО БОСНЕ И ХЕРЦЕГОВИНЕ ДОБИЈА ДИГИТАЛНУ АРХИВУ ДОКАЗА У ПРЕДМЕТИМА РАТНИХ ЗЛОЧИНА
22.02.2019. 14:25Истичући важност дугогодишње сарадње са Тужилаштвом БиХ и ВСТС-ом, амбасадор Berton је изјавио: „Меморандум о разумијевању, потписан у оквиру Пројекта унапређења процесуирања предмета ратних злочина, омогућит ће израду електронске базе података која ће садржавати све доказе којима располаже Тужилаштво БиХ. Ова дигитална архива представља важан корак напријед у процесуирању предмета ратних злочина на државном нивоу, а њена израда једна је од препорука из извјештаја суткиње Joanne Korner из 2016. године.“
„Активности у оквиру овог пројекта врло су битне за рад на предметима ратних злочина, јер у сваком предмету постоји велика количина доказних материјала те је врло корисно имати дигиталну архиву доказа која ће омогућити бржи и ефикаснији преглед доказа те њихово лакше сортирање и припрему у врло сложеним предметима. Наведени процес значајно ће олакшати рад и допринијети убрзању процесуирања предмета ратних злочина, што је од значаја свим судионицима у поступку“, истакла је главна тужитељка Тадић.
Предсједник Тегелтија је рекао: „Високи судски и тужилачки савјет Босне и Херцеговине поздравља и подржава сваки вид сарадње са међународним организацијама који за циљ има јачање владавине права и успостављање функционалног система који ће бити од користи, како судијама и тужиоцима у њиховом раду, тако и цјелокупној босанскохерцеговачкој јавности. Наш заједнички циљ је да се предмети ратних злочина окончају у што оптималнијем року како би, у коначници, тешко бреме рата оставили иза нас и посветили се успостављању квалитетног правосудног система.“
Пројект унапређења процесуирања предмета ратних злочина реализује Мисија ОЕБС-а у БиХ, средствима Владе Велике Британије.
Британски амбасадор у БиХ, Matthew Field, изјавио је: „Влада Велике Британије посвећена је промовирању владавине права у Босни и Херцеговини. Кривично гоњење особа одговорних за ратне злочине, злочине против човјечности и геноцид важна је претпоставка за остварење правде и стварање трајног мира. Овај пројект представља наставак нашег заједничког рада са OSCE-ом на превазилажењу изазова који отежавају процесуирање предмета ратних злочина на државном нивоу. Тај рад довео је до низа препорука садржаних у извјештају суткиње Korner, укључујући и израду ове базе података.“
Амбасадор Field је истакао: „Препоруке још увијек имају велики значај, што се посебно односи на препоруке у вези са поновним оснивањем тимова који ће бити одговорни за одређена географска подручја и увођењем система менторске подршке за нове тужиоце. Одајемо признање главној тужитељици на њеној посвећености проведби ових препорука које ће довести до ефикаснијег процесуирања предмета ратних злочина и додатно ојачати Тужилаштво БиХ, те му омогућити да се посвети раду на сложенијим предметима против високорангираних починилаца.“
Мисија ОЕБС-а у БиХ и Британска амбасада у Сарајеву поново су истакли своју спремност да наставе пружати подршку правосудним институцијама у БиХ, у циљу ефикасног процесуирања предмета ратних злочина, те изградње снажног, независног и ефикасног правосуђа.
Овом објавом не прејудицира се исход кривичног поступка и не нарушава принцип пресумпције невиности. Свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица (члан 3. став 1. ЗКП-а БиХ).