Вијести
ПОДИГНУТА ОПТУЖНИЦА ПРОТИВ 11 ЛИЦА ЗБОГ РАТНОГ ЗЛОЧИНА НАД ЖРТВАМА СРПСКЕ НАЦИОНАЛНОСТИ У ЧЕМЕРНОМ КОД ИЛИЈАША, 1992. ГОДИНЕ
29.12.2017. 11:51Тужилац Посебног одјела за ратне злочине подигао је оптужницу против:
-
ЏЕМАЛА ХАЏИЋА, рођеног 1954. године у Какњу,
-
ТЕУФИКА ТУРУДИЋА зв. “Туфо”, рођеног 1960. године у Какњу,
-
ЏЕМАЛА СМОЛЕ зв. “Хага”, рођеног 1963. године у Какњу,
-
СЕНАДА СИКИРЕ, рођеног 1959. године у Какњу,
-
БЕЊАМИНА СИКИРЕ зв. “Бенче”, рођеног 1969. године у Какњу,
-
ХАРИСА СИКИРЕ зв. “Харе”, рођеног 01.07.1971. године у Какњу,
-
ЕНЕСА ДУРАКА, рођеног 1964. године у Варешу,
-
МИРСАДА БЕШЛИЈЕ, рођеног 1964. године у Илијашу,
-
НУСРЕТА БЕШЛИЈЕ, рођеног 1962. године у Илијашу,
-
МИРЗЕТА БЕШЛИЈЕ, рођеног 1968. године у Сарајеву,
-
ХАМДИЈЕ СПАХИЋА, рођеног 1960. године у Илијашу.
Оптужени се терете да су за вријеме рата и оружаног сукоба у БиХ, у својству команданата и припадника структура Армије РБиХ, Територијалне одбране (ТО) и активног и резервног састава МУП-а, поступали супротно одредбама међународног хуманитарног права и женевских конвенција о заштити цивилних лица за вријеме рата.
У оптужници се наводи да су оптужени учествовали у планирању, договарању, припреми, организовању и извршењу удруженог злочиначког подухвата са циљем да се сво становништво српске националности у село Чемерно, у општини Илијаш, у потпуности уклони почињењем намјерног лишавања живота (убиства) свих лица српске националности у селу Чемерно, без разликовања цивила и војника ВРС, укључујући и заробљене цивиле и припаднике ВРС који су положили оружје, као и прекомјерним и војно неоправданим уништењем и њихове непокретне и покретне имовине.
У оптужници се наводи да је у синхронизованом нападу на село, у мјесецу јуну 1992. године, почињено убиство најмање 30 жртава српске националности, оба пола и различите животне доби, међу којима је било жена и малољетних лица, а неке од жртава су мучене и убијене на изузетно свиреп начин, а њихова тијела масакрирана.
Након напада, село је у потпуности уништено а цјелокупно становништво српске националности протјерано са наведеног подручја, у које се нико није вратио ни послије завршетка рата.
Тужилаштво БиХ је у наведеном предмету провело обимну и дуготрајну истрагу и прикупљање доказа, а наводе оптужнице ће доказивати позивањем око 120 свједока, међу којима су малобројне преживјеле жртве, као и неколико заштићених свједока, а уз оптужницу је приложено око 400 доказних материјала.
Оптужница је прослијеђена на потврђивање Суду БиХ.
Овом објавом не прејудицира се исход кривичног поступка и не нарушава принцип пресумпције невиности. Свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица (члан 3. став 1. ЗКП-а БиХ).