Вијести
ОКОНЧАНА ИДЕНТИФИКАЦИЈА 284 ТИЈЕЛА И ПОСМРТНИХ ОСТАТАКА ЖРТАВА ПРОНАЂЕНИХ У МАСОВНОЈ ГРОБНИЦИ ТОМАШИЦА. ТУЖИЛАШТВО БИХ УСКОРО ПОДИЖЕ ОПТУЖНИЦУ ЗА РАТНЕ ЗЛОЧИНЕ У ПРИЈЕДОРУ
18.07.2014. 14:03Под надзором и у координацији Тужилаштва БиХ, у протеклих 10 мјесеци вршен је процес ексхумације и идентификације жртава из масовне гробнице Томашица, чији посмртни остаци ће да буду достојно укопани 20. јула.
Тужилаштво БиХ је у протеклих 10 мјесеци вршило координацију и водило процес ексхумације и идентификације жртава пронађених у масовној гробници Томашица. Истражилац Тужилаштва БиХ, као и тужилац из Посебног одјела за ратне злочине са својим сарадником, од почетка ексхумације укључени су и надзиру процес ексхумације и идентификације, а од мјесеца септембра прошле године, истражилац Тужилаштва БиХ је на локалитету Томашица и КИП Шејковача провео више од 130 радних дана, по свим временским условима. У протеклих 10 мјесеци, ексхумирани су и идентификовани комплетни посмртни остаци укупно 256 жртава, као и некомплетни остаци око 30 жртава, за које су породице пристале да се изврши укоп. Овај број није коначан и у наредном периоду очекује се идентификација још жртава. По налогу Тужилаштва БиХ, прије неколико дана почеле су провјере на још једној локацији у близини, која је добијена на основу сателитских снимака, па се тренутно врше провјере, у потрази за још посмртних остатака на том подручју. У масовној гробници Томашица код Приједора, до сада су пронађени посмртни остаци најмање 275 комплетних и 120 некомплетних посмртних остатака жртава из протеклог рата, што ову масовну гробницу сврстава међу неколико највећих масовних гробница откривених у БиХ. Ради се о жртвама бошњачке и хрватске националности убијеним у Приједору у прољеће и љето 1992. године. Тужилаштво БиХ ради на више предмета који се односе на ратне злочине на подручју Приједора, а већ наредне седмице, очекује се подизање оптужнице против 3 лица, за која су прикупљени докази да су одговорни за убиство 9 жртава бошњачке националности у Козарцу код Приједора, 1992. године. Тужилаштво БиХ покренуло је активности са циљем набављања адекватне опреме и одговарајућих објеката за чување посмртних остатака, као и за механизације за што брже извођење радова на ексхумацијама у свим крајевима БиХ, а планирано је и набављање рентген апарата за проналазак у масовним гробницама и тијелима жртава, металних зрна испаљених из ватреног оружја и шрапнела којима су жртве убијене, као доказног материјала у предметима ратних злочина. Процес проналаска и идентификације несталих лица као и пронађени посмртни остаци битан су доказни материјал у предметима ратних злочина на којима ради Тужилаштво БиХ, а од овог процеса директно зависи и брзина процесуирања предмета ратних злочина, па је Тужилаштво БиХ у више наврата апеловало на институције власти у БиХ, Оружане снаге БиХ, међународне институције и друге субјекте, да пруже подршку у процесу тражења и идентификације несталих лица, што је изузетно важан процес за породице жртава, као и што ефикасније процесуирање предмета ратних злочина.
*напомена о начелу пресумпције невиности
Овом објавом не прејудицира се исход кривичног поступка и не нарушава принцип пресумпције невиности. Свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица (члан 3. став 1. ЗКП-а БиХ).
Овом објавом не прејудицира се исход кривичног поступка и не нарушава принцип пресумпције невиности. Свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица (члан 3. став 1. ЗКП-а БиХ).