Вијести
ПО НАЛОГУ ТУЖИЛАШТВА БиХ ЛИШЕН СЛОБОДЕ ОСУМЊИЧЕНИ ГОРАН САРИЋ. ТУЖИЛАШТВО БиХ ЈЕ ПРОТИВ САРИЋА ПОДИГЛО ОПТУЖНИЦУ ЗА КРИВИЧНО ДЈЕЛО ГЕНОЦИДА У СРЕБРЕНИЦИ 1995. ГОДИНЕ.
30.08.2013. 14:25Тужилаштво БиХ је подигло оптужницу којом се Горан Сарић терети да је починио кривично дјело геноцида, из члана 171. КЗ-а БиХ, на подручју Сребренице у мјесецу јулу 1995. године.
Оптужени Сарић се терети да је, у својству команданта Специјалне бригаде полиције - СБП при МУП-у РС, заједно са другим јединицама војске и полиције, знајући за намјеру главних извршилаца, свјесно помагао члановима удруженог злочиначког подухвата у почињењу геноцида у Сребреници, а што је за посљедицу имало 40 000 присилно премјештених становника - бошњака и више од 8000 бошњачких дјечака и мушкараца погубљених по кратком поступку, на који начин је дјелимично истријебљена популација бошњачког народа са подручја сребреничке енклаве.
Оптужени Сарић се терети да је командовао полицијским снагама на подручју Сребренице и околине у јулу 1995. године, које су учествовале у претресима и присилном премјештању бошњачког становништва према Поточарима, разоружавању и заузимању положаја припадника УН-а, те заповједао полицијским снагама које су учествовале у присилном премјештању становништва, жена, дјеце и стараца и одвајању мушкараца и дјечака који ће касније бити погубљени.
Надаље, оптужени Сарић се терети да је издао наређење припадницима полиције да обезбјеђују путну комуникацију Братунац - Коњевић Поље те врше заробљавање више хиљада бошњачких мушкарца и дјечака који су преко шуме покушавали изаћи из заштићене зоне Сребренице, на које је пуцано из пјешачког и артиљеријског наоружања, те су позивани на предају, а након што би се предали, није им указивана љекарска помоћ иако је дио њих био озбиљно рањен, већ су им одузимане личне ствари, након чега су припадници СБП Јахорина, код једне куће у Сандићима извршили стријељање око 15-20 бошњака.
Након тога су припадници СБП Јахорина, одреда Шековићи, учествовали у спровођењу више стотина заробљеника у Земљорадничку задругу „Кравица“, гдје је њих око 1000 погубљено пуцањем из ватреног оружја и бацањем бомби.
Након извршених погубљења, припадници полиције СБП Јахорина су на превару позивали преживјеле да изађу, како би им се пружила помоћ те након што је око стотину преживјелих жртава изашло, били су стријељани из пушкомитраљеза и пјешадијског наоружања, а припадници полиције су наставили са довођењем и стријељањем пронађених и заробљених бошњака из Сребренице.
Надаље, оптужени се терети да је издао наређење припадницима полиције да учествују у претресу дијела територије Кравица - Коњевић Поље и Побуђе - Црни Врх, са циљем проналаска и заробљавања бошњачких мушкараца и дјечака који су се у колони покушавали пробити према Тузли, након чега је неколико стотина жртава заробљено и након тога убијено.
Оптужени Горан Сарић се терети да је починио кривично дјело из члана 171. КЗ-а БиХ.
Тужилаштво је уз оптужницу предложило саслушање око 50 свједока оптужбе, те приложило више стотина доказних материјала којима се доказује кривица оптуженог.
Оптужница је прослијеђена на потврђивање Суду БиХ.
Овом објавом не прејудицира се исход кривичног поступка и не нарушава принцип пресумпције невиности. Свако се сматра невиним за кривично дјело док се правоснажном пресудом не утврди његова кривица (члан 3. став 1. ЗКП-а БиХ).