Вијести

ПРЕДЛОЖЕН ПРИТВОР ЗА ОСУМЊИЧЕНОГ ЗА РАТНИ ЗЛОЧИН НА ПОДРУЧЈУ ЧАЈНИЧА

10.06.2024. 10:12

Поступајући тужилац из Посебног одјела за ратне злочине упутио је према Суду БиХ приједлог притвора за осумњиченог:

 

 

ПРЕДЛОЖЕН ПРИТВОР ЗА ОСУМЊИЧЕНОГ ЗА РАТНИ ЗЛОЧИН НА ПОДРУЧЈУ ЧАЈНИЧА

- Дураковић Рамиза, рођеног 1961. године у Пријепољу, посједује путну исправу СР Њемачке.

 

Наведени осумњичени лишен је слободе на ГП Увац, а под истрагом је тужилаштва и сумњичи се да је за вријеме рата и оружаног сукоба у БиХ, у својству команданта Армије РБиХ, поступао супротно одредбама међународног хуманитарног права и Женевских конвенција о заштити цивилних лица за вријеме рата.

 

Он је осумњичен да је као командант  43. дринске бригаде, са стварном и ефективном контролом над припадницима бригаде, након што су преко територије Црне Горе ушли на подручје под контролом ВРС, 14.2.1993. године учествовао у нападу на села Шапиће, Трпиње и Тројан у којима је живјело становништво српске националности, гдје су припадници 43. дринске бригаде пуцањем из аутоматског оружја убили једанаест цивила међу којима су били старији мушкарци и жене, као и једно дијете. Најстарија жртва имала је 73, а најмлађа 14 година. Такође, при нападу су и ранили пет цивила српске националности, међу којима су биле двије малољетне жртве.  

 

Након извршеног напада, припадници 43. дринске бригаде, заједно са осумњиченим Дураковић Рамизом, вратили су се на подручје општине Горажде. Осумњичени је као надређено лице припадницима бригаде који су извршили злочин, иако је знао да је злочин почињен, јер је и сам непосредно са припадницима бригаде којима је командовао учествовао у поменутој акцији, пропустио да предузме нужне и разумне мјере да извршиоци злочина буду процесуирани и кажњени.

 

Осумњичени се терети за кривично дјело - ратни злочин против цивилног становништва из члана 142. став 1. преузетог КЗ-а СФРЈ у вези са чланом 30. став 2. КЗ-а СФРЈ.

 

Мјера притвора предложена је из разлога опасности од бјекства (чл. 132. ст. 1. тачка а) ЗКП-а БиХ), јер су за осумњиченим који је напустио БиХ и био настањен у иностранству више година дуго трагале правосудне и полицијске агенције БиХ, те посједује и држављанство СР Њемачке и одласком из БиХ постао би недоступан правосудним институцијама БиХ.

 

Приједлог за одређивање мјере притвора упућен је Суду БиХ, гдје је одржано рочиште на којем је поступајући тужилац детаљно образложио разлоге за притвор, након чега је Суд БиХ и одредио притвор према осумњиченом.

 

 


 Штампај


www.tuzilastvobih.gov.ba