Vijesti

ODRŽANA OBUKA ZA TUŽIOCE, SUDIJE, ISTRAŽIOCE I PRAVNE SAVJETNIKE O RUKOVOĐENJU PROCESOM U PREDMETIMA KORUPCIJE I FINANSIJSKOG KRIMINALA

19.03.2024. 14:12

Sarajevo, 19. mart 2024.U okviru EU4 Justice projekta, Jussi Tapani, sudija Vrhovnog suda Finske, održao je obuku za 30 učesnika, tužilaca, istražilaca i pravnih savjetnika iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine, te sudija iz Suda Bosne i Hercegovine, o krivičnom pravu te teoriji namjere u kontekstu vođenja suđenja.

 

ODRŽANA OBUKA ZA TUŽIOCE, SUDIJE, ISTRAŽIOCE I PRAVNE SAVJETNIKE O RUKOVOĐENJU PROCESOM U PREDMETIMA KORUPCIJE I FINANSIJSKOG KRIMINALA

Bosna i Hercegovina je preduzela značajne korake u borbi protiv korupcije, stalnog izazova koji podriva povjerenje u institucije i koči društveno-ekonomski napredak. Ključno za te napore nije samo identifikovanje koruptivnih postupaka, već i osiguravanje pravednih i efikasnih pravnih postupaka. Pri tome je ključni aspekt koji zahtijeva pažnju prag za teret dokazivanja u vezi s namjerama osumnjičenih ili optuženih pojedinaca. Teret dokazivanja osnovno je načelo u svakom pravnom sistemu, kojim se utvrđuje obaveza utvrđivanja činjenica u predmetu.

 

„Utvrđivanje praga tereta dokazivanja zahtjevan je zadatak za procjenu vjerodostojnosti i vrijednost pojedinačnih dokaza. Stoga ova obuka promoviše razmjenu znanja i iskustava i ima za cilj identifikovati ključne elemente prilikom procjene namjere u kontekstu zloupotrebe službenog položaja i krivičnih djela pranja novca. Pitanje je koja namjera zahtijeva da se njome bavimo“, istakao je Jussi Tapani, sudija Vrhovnog suda iz Finske.

 

Kadа je riječ o optužbama za korupciju, naročito u slučajevima u kojima namjera igra ključnu ulogu, najvažnije je odgovarajuće postavljanje praga za objektivni teret dokazivanja. Stoga se prag za teret dokazivanja mora postaviti na nivo koji uvažava ovu složenost, a istovremeno podržava načela pravednosti i odgovornosti.

 

Glavni tužilac Tužilaštva BiH, Milanko Kajganić, istakao je da je zahvalan za efikasnu podršku koju u tužilaštvu imaju od EU struktura i dodao: „Tužilaštvo BiH se u proteklom periodu značajno fokusiralo na rad na predmetima korupcije i finansijskog kriminala. Samo u 2023. godini u predmetima Tužilaštva BiH izvršeno je blokiranje imovine u višemilionskoj vrijednosti. Provode se aktivnosti s ciljem oduzimanja nezakonite imovinske koristi, pa su ove edukacije korisne da tužioci i istražioci mogu vidjeti kakva je praksa u evropskim zemljama, kada se postupa u ovim složenim predmetima“.

 

Osiguravajući da je prag za teret dokazivanja u vezi s namjerom promišljeno postavljen, pravosuđe u  Bosni i Hercegovini pokazuje svoju odlučnost da iskorijeni korupciju i potakne razvoj društva u kojem preovladava integritet.

Mika Aalto, voditelj komponente u okviru projekta EU4Justice koji pomaže Tužilaštvu BiH i finski tužilac, kazao je: „Procjena namjere u okviru krivičnih djela korupcije i pranja novca, uključujući i ocjenu dokaza,  težak su zadatak za sudije i tužioce. Stoga je od suštinske važnosti osigurati alate sudijama i tužiocima kako bi unaprijedili svoje znanje, a razmjena profesionalnih mišljenja s međunarodnim sudijom bila je mnogo produktivna.“

 

Obuka je održana u okviru projekta EU4Justice – faza II „Podrška profesionalnom pravosuđu i borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije u Bosni i Hercegovini“ koji se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije s ciljem usklađivanja pravosudnog sistema BiH s evropskim standardima kroz jačanje nezavisnosti, efektivnosti, odgovornosti i efikasnosti pravosudnog sektora u BiH.

 


 Štampaj


www.tuzilastvobih.gov.ba