Rezultat posljednjeg dana operacije je povećanje broja osumnjičenih lišenih slobode u protekle 3 godine na 38
Europol je podržao Bosnu i Hercegovinu u identificiranju i razbijanju velike kriminalne mreže umiješane u trgovinu opojnim drogama i oružjem, pranje novca i korupciju. U istragu, pokrenutu analizom Europola, bila su uključena sljedeća tijela Bosne i Hercegovine: Federalno ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srpske, Granična policija i Tužiteljstvo BiH. U istrazi su sudjelovala i tijela gonjenja (Federalni ured kriminalističke policije) i pravosudna tijela iz Njemačke.
Istraga, pokrenuta 2021. godine, bila je usredotočena na aktivnosti kriminalne mreže koja je uglavnom bila uključena u proizvodnju i trgovinu opojnim drogama na zapadnom Balkanu, u EU i Južnoj Americi. Operativnom analizom kriptirane komunikacije dobiveni su važni tragovi koji su poslužili za identifikaciju kriminalnih aktera. Europol je podržao nacionalna tijela u razvoju njihovih istražnih aktivnosti pružajući im važne uvide dobivene iz komunikacije osumnjičenih putem šifriranih aplikacija ANOM i SkyECC, s tim da je ova potonja ukinuta 2021. godine.
Razmjenom informacija između različitih državnih tijela otkrivena je organizacija velikih razmjera, rasprostranjena na dva kontinenta i s nekim članovima na položajima u državnoj upravi Bosne i Hercegovine. Dana 19. lipnja, osmog dana operacije u okviru ove trogodišnje operacije, državna tijela BiH lišila su slobode šest osoba. Tim lišavanjima slobode broj osoba koje su lišene slobode zbog povezanosti s ovom organiziranom kriminalnom skupinom porastao je na ukupno 38.
Ukupni rezultati operacije:
· Lišeno je slobode 38 osumnjičenih osoba, od kojih 8 na dužnostima u državnoj upravi Bosne i Hercegovine
· 1 visokovrijedna meta lišena je slobode u Njemačkoj izručena Bosni i Hercegovini
· Zapljene uključuju preko 300 kg kanabisa te nekretnine i gotovinu ukupne vrijednosti od preko 6 milijuna eura
Europol je podržavao operaciju od samog početka analize komunikacije koja je nacionalnim tijelima omogućila prepoznavanje osumnjičenika i otkrivanje njihovih kriminalnih aktivnosti. Europol je omogućio razmjenu informacija te koordinirao i financirao operativne sastanke. Paralelne operativne analize Europola, dostavljene u obliku paketa obavještajnih podataka, rasvijetlile su razgranatosti i utjecaj kriminalne mreže. Europol je također podržao nacionalna tijela slanjem stručnjaka na teren kako bi istraživači pružili analitičku podršku i tehničku ekspertizu u stvarnom vremenu.
Jača operativna suradnja s Bosnom i Hercegovinom
Od lipnja 2023. godine Europol dodatno jača svoju operativnu suradnju s Bosnom i Hercegovinom (BiH). Taj novi razvoj odnosi se na uspostavu jedinstvene Nacionalne kontaktne točke za sva tijela za provedbu zakona u BiH s Europolom, povezujući je sa sustavom Europolove mreže za sigurnu razmjenu informacija (SIENA). Uspostavljanje te Nacionalne kontaktne točke, koja će koordinirati komunikaciju između nadležnih tijela za provedbu zakona u BiH i Europola, prati raspoređivanje časnika za vezu iz BiH u agenciju. Časnik za vezu BiH pridružit će se velikoj zajednici od gotovo 300 časnika za vezu, koji predstavljaju više od 45 zemalja, a koje su već smještene u sjedištu Europola.
Vijest preuzeta sa: https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/influential-drug-trafficking-organisation-halted-in-bosnia-and-herzegovina