ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЈАВНОСТ
Период 01.01.2022-31.12.2022. године
КТРЗ - Конкретно кривично дјело и починилац – ратни злочин
Подигнуто оптужница: 20 оптужница против 62 лица
Обустава истрага: 20 предмета против 110 лица
Неспровођење истраге: 37 предмета против 302 лица
Уступљено на кривично поступање другом тужилаштву: 12 предмета, 48 лица
Укупно ријешено КТРЗ предмета у фази пријаве и истраге: 126 предмета, 809 лица*
*у број 126 улазе и ријешене пријаве које су прешле у фазу истраге, као и пријаве које су ријешене неспровођењем истраге
Укупно завршено КТРЗ предмета 105 против 664 лица.
Неријешено КТРЗ предмета у фази пријаве и истраге на крају године: 280 предмета, 3348 лица.
КТАРЗ - Неодредиво кривично дјело или починилац – ратни злочин, укупно ријешено: 481 предмет
Неспровођење истраге: 225 предмета
Ријешено на други начин: 211 предмета
Прешло у КТРЗ предмет: 21 предмет
Пренесено на друго тужилаштво: 24 предмета
Неријешено на крају године: 1203 предмета
КТНРЗ - Конкретно кривично дјело с непознатим починиоцем – ратни злочин, укупно ријешено: 125 предмета
Неспровођење истраге: 6 предмета
Обустава истраге: 4 предмета
Ријешено на други начин: 20 предмета
Пренесено на друго тужилаштво: 94 предмета
Неријешено на крају године: 244 предмета
Предмети ријешени путем регионалне сарадње у извјештајном периоду:
6 потврђених оптужница уступљено надлежним органима Р. Србије на поступање, 2 потврђене оптужнице уступљене Р. Хрватској на поступање и 1 КТРЗ предмет уступљен Р. Хрватској на поступање у фази пријаве.
И даље недоступно 275 лица у 102 КТРЗ предмета, од тога 27 лица су лица ознаке А.
Укупно неријешених лица А у ТБиХ: 138 лица у 54 КТРЗ предмета. Тужилаштво БиХ је укупно завршило на различите начине 673 лица ознаке А, а од тог броја уступљено на поступање другим тужилаштвима је 336 лица.
У циљу поступања по Ревидираној државној стратегији за рад на предметима ратних злочина (даље: Ревидирана државна стратегија), усвојена 24.09.2020. године, а која се односи на регионалну сарадњу у извјештајном периоду, представници Тужилаштва БиХ одржали су низ састанака у циљу оснажења регионалне сарадње. Представници Тужилаштва БиХ и Тужилаштва за ратне злочине Републике Србије су дана 05.04.2022. године одржали састанак у вези битних питања регионалне сарадње два тужилаштва, размјене информација, статуса предмета, уступања предмета на поступање и успостављање механизама за што бољу сарадњу. У периоду 10-11.10.2022. године уприличен је и састанак представника тужилаштава из БиХ, Тужилаштва за ратне злочине Р Србије, Специјалног тужилаштва из Црне Горе и Међународног резидуалног механизма за међународне кривичне судове (даље: МРМКС), у циљу остварења регионалне сарадње у процесуирању ратних злочина. На састанку се разговарало о уступању на кривично гоњење предмета који обухватају осумњичене вишег и средњег ранга, као и посебно тешке и сложене злочине попут сексуалног насиља у оружаном сукобу.
Тужилаштво БиХ има константну подршку и помоћ од Канцеларије МРМКС-а, која је између осталог значајно допринијела подржавању активности на раду у предметима гдје су лица недоступна органима гоњења у БиХ, а која лица се налазе у земљама регије. Представници Тужилаштва Босне и Херцеговине и МРМКС-а у току 2022. године одржали су састанке 06.04.2022. године и 01.11.2022. године на којим се расправљало о регионалној сарадњи са земљама у регији и преносу предмета сусједним земљама, наставку сарадње са МРМКС-ом у вези прибављања и кориштења хашких доказа те вођења евиденција и размјене података у вези лица којима је прегледом досијеа тужилац Међународног суда за бившу Југославију додијелио ознаку „А“ и других доказа и досијеа који могу помоћи у раду на предметима ратних злочина Тужилаштву БиХ.
У циљу поступања по стратешкој мјери заштите и подршке жртвама и свједоцима Ревидиране државне стратегије на састанку одржаном 03.11.2022. године, представници Тужилаштва Босне и Херцеговине и Тужилаштва за ратне злочине Републике Србије потписали су Споразум о разумјиевању и сарадњи у области подршке свједоцима и оштећенима и жртвама ради њиховог учешћа у кривичном поступку за ратне злочине (Споразум). Наведеним Споразумом уређује се сарадња страна потписница у вези са обезбјеђивањем ефикасне заштите, подршке и помоћи свједоцима и оштећенима ради њиховог учешћа у кривичном поступку за ратне злочине, као и унапређење помоћи и подршке у остваривању њихових права у кривичном поступку кроз сарадњу страна потписница.
У приоритетно поступање у Посебном одјелу за ратне злочине Тужилаштва БиХ, у складу са Ревидираном државном стратегијом и Анексом „Б“, су стављени предмети у којима су лица која су од тужиоца Међународног суда за бившу Југославију добила стандардну ознаку „А“. У току 2022. године у Тужилаштву БиХ су донесене одлуке за 23 лица којима је додијељена ознака „А“.
У протеклом периоду Тужилаштво БиХ је активно радило на испуњењу свих стратешких циљева задатих у Ревидираној државној стратегији, а који се огледају и у процесу ажурирања података Централизоване базе ратних злочина Тужилаштва БиХ ажурирањем података из 17 тужилаштава. Наведеним активностима испуњена је стратешка мјера ажурирања Централизоване базе ратних злочина.
У извјештајном периоду у Посебном одјелу за ратне злочине је урађена ревизија свих КТРЗ предмета (преглед сложености предмета) с циљем приоритетног процесуирања најсложенијих предмета ратних злочина од стране Тужилаштва БиХ, а све у складу са одредбама Ревидиране државне стратегије. Ревизија КТРЗ предмета је урађена ради ефикасног процесуирања предмета ратних злочина, с обзиром на људске и материјалне капацитете, а наведеним активностима се осигурало и поступање по одредбама Ревидиране државне стратегије а које се односи на ефикасно управљање предметима ратних злочина, односно њихово распоређивање између правосуђа на нивоу БиХ и правосуђа ентитета и Брчко дистрикта БиХ, а које ће омогућити процесуирање у одређеном временском периоду.
Главни тужилац и руководилац Одјела за ратне злочине су редовно вршили надзор над провођењем одредаба Ревидиране државне стратегије те подносили извјештаје о раду на предметима ратних злочина Сталној комисији за ефикасност и квалитет тужилаштва ВСТС-а БиХ и учествовали у свим активностима са представницима Сталне комисије за ефикасност тужилаштава у БиХ ВСТС-а БиХ, у циљу предузимања свих мјера како би Тужилаштво БиХ поступало у најсложенијим предметима у Посебном одјелу за ратне злочине.