Vijesti

INFORMACIJA O RJEŠAVANJU PREDMETA RATNIH ZLOČINA

08.03.2023. 12:45

INFORMACIJA ZA JAVNOST

 

 

 

 

INFORMACIJA O RJEŠAVANJU PREDMETA RATNIH ZLOČINA

Razdoblje 01.01.2022-31.12.2022. godine

KTRZ - Konkretno kazneno djelo i počinitelj – ratni zločin

 

Podignuto optužnica: 20 optužnica protiv 62 osoba

 

Obustava istraga: 20 predmeta protiv 110 osoba

 

Neprovođenje istrage: 37 predmeta protiv 302 osobe

 

Ustupljeno na kazneno postupanje drugom tužiteljstvu: 12 predmeta, 48 osoba

 

Ukupno riješeno KTRZ predmeta u fazi prijave i istrage:  126 predmeta, 809 osoba*

*u broj 126 ulaze i riješene prijave koje su prešle u fazu istrage, kao i prijave koje su riješene neprovođenjem istrage

Ukupno završeno KTRZ predmeta 105 protiv 664 osoba.

 

Neriješeno KTRZ predmeta u fazi prijave i istrage na koncu godine: 280 predmeta, 3348 osoba.

 

  

 

KTARZ - Neodredivo kazneno djelo ili počinitelj – ratni zločin, ukupno riješeno: 481 predmet

 

Neprovođenje istrage: 225 predmeta

 

Riješeno na drugi način: 211 predmeta

 

Prešlo u KTRZ predmet: 21 predmet

 

Preneseno na drugo tužiteljstvo: 24 predmeta

 

Neriješeno na koncu godine: 1203 predmeta

 

 

KTNRZ - Konkretno kazneno djelo s nepoznatim počiniteljem – ratni zločin, ukupno riješeno:  125 predmeta

 

Neprovođenje istrage: 6 predmeta

 

Obustava istrage: 4 predmeta

 

Riješeno na drugi način: 20 predmeta

 

Preneseno na drugo tužiteljstvo:  94 predmeta

 

Neriješeno na koncu godine: 244 predmeta

 

  

Predmeti riješeni putem regionalne suradnje u izvještajnom razdoblju: 

 

6 potvrđenih optužnica ustupljeno nadležnim tijelnima R. Srbije na postupanje, 2 potvrđene optužnice ustupljene R. Hrvatskoj na postupanje i 1 KTRZ predmet ustupljen R. Hrvatskoj na postupanje u fazi prijave.

 

 

I dalje nedostupno 275 osoba u 102 KTRZ predmeta, od toga 27 osoba su osobe oznake A.

 

 

Ukupno neriješenih osoba A u TBiH: 138 osoba u 54 KTRZ predmeta. Tužiteljstvo BiH je ukupno završilo na različite načine 673 osobe oznake A, a od tog broja ustupljeno na postupanje drugim tužiteljstvima je 336 osoba.

 

  

U cilju postupanja po Revidiranoj državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina (dalje: Revidirana državna strategija), usvojena 24.09.2020. godine, a koja se odnosi na regionalnu suradnju u izvještajnom razdoblju, predstavnici Tužiteljstva BiH održali su niz sastanaka u cilju osnaženja regionalne suradnje. Predstavnici Tužiteljstva BiH i Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije su dana 05.04.2022. godine održali sastanak u svezi bitnih pitanja regionalne suradnje dva tužiteljstva, razmjene informacija, statusa predmeta, ustupanja predmeta na postupanje i uspostavljanje mehanizama za što bolju suradnju. U razdoblju 10-11.10.2022. godine upriličen je i sastanak predstavnika tužiteljstava iz BiH, Tužilaštva za ratne zločine R Srbije, Specijalnog tužilaštva iz Crne Gore i Međunarodnog rezidualnog mehanizma za međunarodne kaznene sudove (dalje: MRMKS), u cilju ostvarenja regionalne suradnje u procesuiranju ratnih zločina. Na sastanku se razgovaralo o ustupanju na kazneno gonjenje predmeta koji obuhvataju osumnjičene višeg i srednjeg ranga, kao i posebno teške i složene zločine poput seksualnog nasilja u oružanom sukobu. 

 

Tužiteljstvo BiH ima konstantnu podršku i pomoć od Ureda MRMKS-a, koji je između ostalog značajno doprinio podržavanju aktivnosti na radu u predmetima gdje su osobe nedostupne tijelima gonjenja u BiH, a koje osobe se nalaze u zemljama regije. Predstavnici Tužiteljstva Bosne i Hercegovine i MRMKS-a tijekom 2022. godine održali su sastanke 06.04.2022. godine i 01.11.2022. godine na kojim se raspravljalo o regionalnoj suradnji sa zemljama u regiji i prenosu predmeta susjednim zemljama, nastavku saradnje sa MRMKS-om u svezi pribavljanja i korištenja haških dokaza te vođenja evidencija i razmjene podataka u svezi osoba kojima je pregledom dosijea tužitelj Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju dodijelio oznaku „A“ i drugih dokaza i dosijea koji mogu pomoći u radu na predmetima ratnih zločina Tužiteljstvu BiH. 

 

U cilju postupanja po strateškoj mjeri zaštite i podrške žrtvama i svjedocima Revidirane državne strategije na sastanku održanom 03.11.2022. godine, predstavnici Tužiteljstva Bosne i Hercegovine i Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije potpisali su Sporazum o razumjievanju i saradnji u oblasti podrške svjedocima i oštećenima i žrtvama radi njihovog učešća u krivičnom postupku za ratne zločine (Sporazum). Navedenim Sporazumom uređuje se suradnja strana potpisnica u svezi sa obezbjeđivanjem učinkovite zaštite, podrške i pomoći svjedocima i oštećenima radi njihovog sudjelovanja u kaznenom postupku za ratne zločine, kao i unaprjeđenje pomoći i podrške u ostvarivanju njihovih prava u kaznenom postupku kroz suradnju strana potpisnica.

 

 

U prioritetno postupanje u Posebnom odjelu za ratne zločine Tužiteljstva BiH, sukladno Revidiranoj državnoj strategiji i Aneksu „B“, su stavljeni predmeti u kojima su osobe koje su od tužitelja Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju dobile standardnu oznaku „A“. Tijekom 2022. godine u Tužiteljstvu BiH su donesene odluke za 23 osobe kojima je dodijeljena oznaka „A“.

 

 

U proteklom razdoblju Tužiteljstvo BiH je aktivno radilo na ispunjenju svih strateških ciljeva zadanih u Revidiranoj državnoj strategiji, a koji se ogledaju i u procesu ažuriranja podataka Centralizirane baze ratnih zločina Tužiteljstva BiH ažuriranjem podataka iz 17 tužiteljstava. Navedenim aktivnostima ispunjena je strateška mjera ažuriranja Centralizirane baze ratnih zločina.

 

                    

 

U izvještajnom razdoblju u Posebnom odjelu za ratne zločine je urađena revizija svih KTRZ predmeta (pregled složenosti predmeta) s ciljem prioritetnog procesuiranja najsloženijih predmeta ratnih zločina od strane Tužiteljstva BiH, a sve sukladno odredbama Revidirane državne strategije. Revizija KTRZ predmeta je urađena radi učinkovitog procesuiranja predmeta ratnih zločina, s obzirom na ljudske i materijalne kapacitete, a navedenim aktivnostima se osiguralo i postupanje po odredbama Revidirane državne strategije a koje se odnosi na učinkovito upravljanje predmetima ratnih zločina, odnosno njihovo raspoređivanje između pravosuđa na razini BiH i pravosuđa entiteta i Brčko distrikta BiH, a koje će omogućiti procesuiranje u određenom vremenskom razdoblju. 

 

 

Glavni tužitelj i rukovoditelj Odjela za ratne zločine su redovito vršili nadzor nad provedbom odredaba Revidirane državne strategije te podnosili izvješća o radu na predmetima ratnih zločina Stalnom povjerenstvu za učinkovitost i kvalitet tužiteljstava VSTV-a BiH i sudjelovali u svim aktivnostima sa predstavnicima Stalnog povjerenstva za učinkovitost tužiteljstava u BiH VSTV-a BiH, u cilju poduzimanja svih mjera kako bi Tužiteljstvo BiH postupalo u najsloženijim predmetima u Posebnom odjelu za ratne zločine.

 

 

 

 


 Ispiši


www.tuzilastvobih.gov.ba