U organizaciji Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH i projekta USAID-a, održana je stručna radionica za glasnogovornike i osobe koje se bave odnosima s javnošću u tužiteljskim i policijskim institucijama, na kojoj su razgovarali o temama bitnim za odnose s javnošću te informiranje i izvještavanje o radu pravosudnih i policijskih institucija.
Rukovoditelj Odjela za odnose s javnošću Tužiteljstva BiH, Boris Grubešić, u svojstvu edukatora je prezentirao dosadašnja iskustva i aktivnosti Tužiteljstva BiH u segmentu tzv. “outreach“ djelovanja, odnosno približavanja institucije lokalnim zajednicama.
Tužiteljstvo BiH, od osnutka institucije, aktivno sudjeluje u komunikaciji sa lokalnim zajednicama u našoj zemlji, naročito kada se radi o predmetima ratnih zločina i suradnji sa populacijom žrtava i oštećenih u predmetima ratnih zločina u svim krajevima Bosne i Hercegovine.
Također, predstavnici populacije žrtava često posjećuju Tužiteljstvo BiH i sastaju se sa dužnosnicima Posebnog odjela za ratne zločine, kao i tužiteljima, koji radom pokrivaju određeno područje.
Tužiteljstvo BiH je u suradnji sa lokalnim zajednicama, u proteklih 10 godina, institucija koja je bila aktivan sudionik stručnih i radnih konferencija i okruglih stolova u više od 40 lokalnih zajednica u svim krajevima BiH, gdje je ostvarena izravna suradnja i komunikacija sa populacijom žrtava ratnih zločina u svim krajevima Bosne i Hercegovine.
Na održanoj stručnoj radionici u organizaciji VSTV-a i USAID-a sudionici su razgovarali o načinima i modalitetima za suradnju sa lokalnom zajednicom i ciljanim skupinama, procesu identificiranja problema i vrste kaznenih djela koja narušavaju sigurnost u određenoj zajednici, kao i najboljim praksama za djelovanje u približavanju ciljnim skupinama u lokalnim zajednicama.
Borba protiv nekažnjivosti ratnih zločina, procesuiranje kaznenih djela terorizma, organiziranog kriminala te kaznenih djela počinjenih iz mržnje, identificirane su kao oblasti u kojima tužiteljstva i policijske agencije mogu adekvatno djelovati u približavanju svog rada lokalnoj zajednici.
Suradnja sa nevladinim sektorom, identificiranje problema i edukacija o mogućim rješenjima, kao i komunikacija i suradnja sa pravosuđem i policijom radi očuvanja vladavine prava i poboljšanja sigurnosti, bile su središnje teme stručne radionice.
U okviru radionice, održana je i praktična vježba analize i rješavanja problema koji narušavaju vladavinu prava i sigurnost građana, a u suradnji sa lokalnom zajednicom i nevladinim sektorom.