U Sarajevu je danas održan sastanak Udarne i Operativne grupe za borbu protiv terorizma. Na sastanku su sudjelovali zvaničnici policije, sigurnosnih agencija i Tužilaštva BiH.
Aktivnosti Udarne grupe odnosile su se na strateške analize i planove djelovanja, dok su članovi Operativne grupe, koju sačinjavaju zaduženi uposlenici policijskih i sigurnosnih agencija povezani po linijama rada, dogovarali konkretne aktivnosti na terenu.
Na sastanku je razgovarano o praktičnim aspektima rada Operativne grupe, te bi u narednim danima trebale biti realizirane aktivnosti koje će omogućiti da članovi Operativne grupe budu smješteni u istim prostorijama u kojima će radno zastupati policijske i sigurnosne agencije iz kojih dolaze i imati direktnu i brzu komunikaciju sa kolegama.
Iz Tužilaštva BiH je najavljeno da će u narednim danima biti podignute još dvije optužnice za krivična djela terorizma, zbog sudjelovanja državljana BiH na ratištima u Siriji i Iraku.
Na sastanku je istaknuto da je evidentirano smanjenje odlaska bh. državljana na strana ratišta, kao i povratak osoba koje su bile na tim prostorima, zbog teških uslova boravka i opasnosti za život i sigurnost.
Prema dostupnim podacima, oko 120 državljana BiH boravilo je u proteklom periodu na području Sirije i Iraka, određen broj je poginuo, a nekoliko desetina se vratilo u BiH i njihovo procesuiranje je u toku.
Podignute su optužnice protiv više od 20 osoba, a taj broj će u narednom periodu biti i veći.
Tužilaštvo BiH, zajedno sa partnerskim policijskim i sigurnosnim agencijama, radi na istragama u 33 predmeta koji se odnose na 70 osoba osumnjičenih za krivična djela organiziranja terorističke grupe, javnog podsticanja na terorističke aktivnosti, vrbovanja radi terorističkih aktivnosti, protuzakonitog formiranja i pridruživanja stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama, krivična djela terorizma i krivična djela povezana sa terorističkim aktivnostima.
Zabrinjavajuća je situacija da se među osobama koje su sudjelovale na stranim ratištima procesuiraju osobe rođene 1990. godine ili mlađe od tog godišta, koje se ne sjećaju ratnih strahota u BiH.
Također, jedan od zaključaka je i da treba raditi na prevenciji terorizma i edukaciji mladih naraštaja, da je terorizam opasna i štetna devijacija i velika opasnost za život i sigurnost mladih ljudi.
Rad Udarne i Operativne grupe nastavlja se i u narednom periodu u pravcu saradnje unutar BiH, kao i sudjelovanje naših institucija u međunarodnim operacijama u borbi protiv terorizma.