Predstavnici lokalne zajednice iz prve ruke su dobili informacije o radu i rezultatima rada Tužiteljstva BiH te su upoznati na koji način mogu komunicirati sa pravosudnim institucijama.
U radu okruglog stola sudjelovali su predstavnici udruga žrtava ratnih zločina, lokalnih institucija vlasti, kao i nevladinih organizacija i medija iz Brčkog i okolice.
Predstavnik Tužiteljstva BiH, rukovoditelj Odjela za odnose s javnošću, Boris Grubešić, govorio je o povijesti i nastanku tužiteljstva, unutarnjem ustroju institucije, kao i statističkim podacima i rezultatima koje je ostvarilo Tužiteljstvo BiH.
Predstavnici lokalnih zajednica informirani su da je Tužiteljstvo BiH u povijesti podiglo optužnice protiv 511 optuženih iz svih krajeva BiH, te da su do sada u oko 82% predmeta izrečene osuđujuće presude u prvostupanjskim i žalbenim postupcima.
Na okruglom stolu sudjelovalo je oko 30 sudionika, predstavnika udruga žrtava ratnih zločina, lokalnih institucija vlasti, djelatnika nevladinog sektora, a skupu su nazočili i predstavnici medija i sredstava informiranja.
Sudionicima skupa prezentirani su i rezultati tužiteljstva ostvareni u protekle dvije godine, uz napomenu da su tijekom 2013. i 2014. godine, i u 2015. godini, podignute optužnice protiv 237 osobe koje se terete za ratne zločine i teška kršenja međunarodnog humanitarnog prava, što znači da je blizu 50% optuženih za ratne zločine optuženo u protekle oko dvije i pol godine.
U lokalnim zajednicama, koje su vrlo zainteresirane za uspostavu vladavine prava, ove aktivnosti realiziraju se kako bi se građanima u svim krajevima BiH predstavile informacije koje su bitne radi boljeg razumijevanja rada pravosudnih institucija i agencija za provedbu zakona, kao i načina komuniciranja sa ovim institucijama.
Građanima je pojašnjeno da su oni partneri agencija za provedbu zakona u procesu uspostave vladavine prava, te na koji način mogu imati aktivnu ulogu u ovom procesu, kao građani u ulozi svjedoka, oštećenih ili osoba koje prijavljuju kaznena djela.
Sudionicima ovog skupa prezentirana je složenost rada na predmetima ratnih zločina, kao i predmetima organiziranog kriminala, te potreba suradnje lokalne zajednice sa pravosudnim institucijama.
Također, predstavnicima lokalne zajednice pružene su informacije o aktivnostima tužiteljstva u procesu potpore žrtvama i svjedocima.
Istodobno, ovaj skup bio je prigoda da predstavnici lokalne zajednice postave pitanja ili iznesu svoja zapažanja u svezi s radom pravosudnih institucija na razini BiH.
Predstavnici Tužiteljstva BiH rado se odazivaju pozivima da se susretnu sa predstavnicima lokalnih zajednica u svim krajevima BiH, kako bi ih mogli upoznati sa aktuelnim aktivnostima koje se provode na jačanju vladavine prava u Bosni i Hercegovini, radi stvaranja što sigurnijeg okruženja za život svih građana BiH.
Aktivnosti u lokalnim zajednicama provode se u okviru projekta koji implementira Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj uz potporu Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u BiH.