Na skupu su sudjelovali studenti Pravnog fakulteta u Tuzli koji su od predstavnika pravosudnih institucija BiH dobili informacije o radu i rezultatima rada Tužilaštva BiH i Suda BiH te su upoznati na koji način mogu komunicirati sa pravosudnim institucijama.
Predstavnik Tužilaštva BiH, rukovoditelj Odjela za odnose s javnošću, Boris Grubešić, govorio je o historiji i nastanku tužilaštva, unutrašnjoj organizaciji institucije, kao i statističkim podacima i rezultatima koje je ostvarilo Tužilaštvo BiH.
Na okruglom stolu na Pravnom fakultetu sudjelovalo je oko 200 studenata, a prisustvovali su i predstavnici medija i sredstava informisanja.
Okrugli stol otvorio je dekan Pravnog fakulteta u Tuzli, dr. Izudin Hasanović, a studenti su ovom prilikom, direktno i iz prve ruke, mogli dobiti informacije o pravosudnim institucijama, te postaviti pitanja o svemu što ih zanima iz djelokruga rada Tužilaštva BiH i Suda BiH.
Sudionicima skupa prezentovani su i rezultati tužilaštva ostvareni u protekle dvije godine, uz napomenu da su tokom 2013. i 2014. godine podignute optužnice protiv čak 22% od ukupnog broja osoba optuženih u 12 godina postojanja Tužilaštva BiH.
Studenti su upoznati da je Tužilaštvo BiH u svojoj historiji podiglo optužnice protiv više od 500 osoba koje se terete za ratne zločine i kršenja međunarodnog humanitarnog prava, te da je veliki procenat, više od 80%, podignutih optužnica do sada rezultirao osuđujućim presudama.
Također, predstavnicima lokalne zajednice pružene su informacije o aktivnostima tužilaštava u procesu elshumacije i traženja nestalih osoba u svim krajevima BiH, kao i aktivnostima saradnje i pružanja podrške žrtvama i svjedocima.
Sudionicima ovog skupa prezentirana je složenost rada na predmetima ratnih zločina, kao i predmetima organiziranog kriminala, u kojima se često pozove više od 50 ili 100 svjedoka, ulože na stotine dokaznih materijala, te postojanje potrebe saradnje lokalne zajednice sa pravosudnim institucijama.
U lokalnim zajednicama, koje su vrlo zainteresirane za uspostavu vladavine prava, ove aktivnosti realizuju se kako bi građanima u svim krajevima BiH, kao i studentskoj i akademskoj populaciji, predstavile informacije koje su bitne radi boljeg razumijevanja rada pravosudnih institucija i agencija za provođenje zakona, kao i načina komuniciranja sa ovim institucijama.
Istovremeno, ovaj skup bio je prilika da predstavnici studentske populacije postave pitanja ili iznesu svoja zapažanja u vezi s radom pravosudnih institucija na nivou BiH.
Predstavnici Tužilaštva BiH rado se odazivaju pozivima da se susretnu sa predstavnicima lokalnih zajednica u svim krajevima BiH, kako bi ih mogli upoznati sa aktuelnim aktivnostima koje se provode na jačanju vladavine prava u Bosni i Hercegovini, radi stvaranja što sigurnijeg okruženja za život svih građana BiH.
Aktivnosti u lokalnim zajednicama provode se u okviru projekta koji implementira Helsinški odbor za ljudska prava u Republici Srpskoj uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH.