U aktivnostima sudjeluju specijalistički alpinistički timovi SIPA-e, MUP-a RS i FUP-a, a došlo se do dubine od 60 metara.
Aktivnosti se nastavljaju i u narednim danima, kada bi se trebalo doći do dubine od 70-80 metara, gdje se očekuje pronalazak posmrtnih ostataka više osoba, žrtava ratnih zločina, čija tijela su bačena u ovu prirodnu jamu, koja je nakon toga, radi prikrivanja zatrpana građevinskim otpadom, raznim materijalima i eksplozivnim napravama.
Proces pretrage jame vodi se pod nadzorom Tužiteljstva BiH, a na lokaciji je bio nazočan i šef Odjela za istrage i podršku svjedocima Tužiteljstva BiH, Aleksandar Faladžić, kao i postupajući tužitelj, šef Odsjeka u Posebnom odjelu za ratne zločine Stanko Blagić, sa svojim suradnikom.
U pretrazi jame, koja je vrlo zahtjevna i složena lokacija za pretragu, sudjeluju alpinistički timovi specijalnih policajaca iz SIPA-e, Federalne Uprave policije i MUP-a RS, koji se rotiraju u petodnevnim smjenama, s obzirom da se radi o timovima koji rade vrlo složen posao.
Prema prikupljenim dokazima i saznanjima na ovaj lokaciji se nalaze posmrtni ostaci većeg broja žrtava, uglavnom srpske i bošnjačke nacionalnosti, ubijenih ‘92., ‘93. i ‘95. godine.
S obzirom da su tijela, prema dostupnim saznanjima, radi skrivanja dokaza bacana u jamu, te nakon toga posipana građevinskim otpadom i raznim drugim materijalima, kao i eksplozivnim napravama, a dubina jame je najmanje 80 metara, ova situacija izuzetno otežava potragu za posmrtnim ostacima.
Ovaj složeni proces zbog angažmana većeg broja osoba zahtijeva velika sredstva, pa se vode aktivnosti sa ciljem da se sredstva doznačena za ekshumacije prema Tužiteljstvu HNK, u iznosu od oko 60 000 KM, preusmjere Tužiteljstvu BiH, kako bi se ovaj proces ekshumacije uspješno okončao.
Tužiteljstvo BiH u narednom razdoblju nastavit će intenzivne aktivnosti na pronalasku i identifikaciji posmrtnih ostataka žrtava.