Rukovoditeljica Posebnog odjela za ratne zločine, Gordana Tadić i rukovodioci odsjeka Stanko Blagić i Izet Odobašić, sastali su se sa predstavnicima 4 nevladine organizacije koje su angažovane na pružanju podrške svjedocima i žrtvama, naročito u predmetima ratnih zločina silovanja i seksualnog zlostavljanja.
Sastanku su prisustvovali predstavnici nevladinih organizacija:
- Udruženje građana Vive Žene, Tuzla
- Udruženje građana Medica, Zenica
- Fondacija Udružene žene, Banja Luka
- Agencija za saradnju, edukaciju i razvoj ACED Banja Luka.
Navedene nevladine organizacije uključene su u realizaciju aktivnosti civilnog društva u psihosocijalnom radu sa preživjelim žrtvama rata, jačanju kapaciteta vladinih i nevladinih organizacija i njihovog umrežavanja i zajedničkog djelovanja u BiH.
Cilj aktivnosti koje se provode je da se osigura pristup pravdi za svjedoke i žrtve kroz jačanje postojećih i uspostavljanje novih mreža podrške svjedocima širom Bosne i Hercegovine.
Tužilaštvo BiH je u protekloj i u ovoj godini intenziviralo aktivnosti na procesuiranju više predmeta koje se odnose na ratne zločine silovanja i seksualnog zlostavljanja počinjene u svim krajevima Bosne i Hercegovine, što je rezultiralo podizanjem većeg broja optužnica za ratne zločine seksualnog nasilja na području Odžaka, Broda, Bihaća, Prijedora, Sanskog Mosta, Kotor - Varoši, Sarajeva, Rogatice, Kalesije i drugim krajevima BiH.
Zbog intenziviranja rada na ovim predmetima, što je jedan od prioriteta, potrebna je i dobrodošla svaka pomoć NVO sektora usmjerena na ostvarivanje pravde i pružanje zaštite žrtvama i svjedocima u ovim predmetima, koji spadaju u izuzetno ranjivu kategoriju svjedoka.
Također, Tužilaštvo BiH ima kapacitete za pružanje podrške žrtvama, te će u saradnji sa nevladinim sektorom moći osnažiti saradnju svih institucija uključenih u proces ostvarivanja pravde i pristupa pravdi za žrtve i svjedoke.