Po nalogu tužitelja Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju Tužiteljstva BiH, policijski djelatnici SIPA-e lišili su slobode:
- Ramu Brkića, optuženog protiv kojeg se vodi postupak u Sudu BiH,
- Senada Šabića, optuženog protiv kojeg se vodi postupak u Sudu BiH, i
- Azru Miletić, sutkinju Apelacijskog odjela Suda BiH.
Navedeni su pod istragom Tužiteljstva BiH i osumnjičeni su za kaznena djela:
Azra Miletić - primanje dara ili drugih oblika koristi i kršenje zakona od strane suca,
Ramo Brkić - davanje dara ili drugih oblika koristi, i
Senad Šabić - davanje dara ili drugih oblika koristi.
Osumnjičeni će tijekom dana biti predani postupajućem tužitelju koji će ih ispitati u svojstvu osumnjičenih, te donijeti odluku o pokretanju prijedloga za određivanje mjere pritvora ili mjera zabrane.
U ovom trenutku, medijima i javnosti ne možemo dati više informacija.
Priopćenje Suda Bosne i Hercegovine
(26.02.2015.)
Sinoć, 25.02.2015. godine, sutkinja Suda Bosne i Hercegovine Azra Miletić lišena je slobode i odvedena u prostorije SIPA-e zbog osnova sumnje da je počinila kazneno djelo primanje dara i drugih oblika koristi kao i kršenje zakona od strane suca. U ovom trenutku, u interesu istrage, ne može se iznositi više informacija.
Ovo su sasvim sigurno uznemirujuća saznanja s obzirom da sutkinja Miletić obnaša visoko odgovornu funkciju u pravosudnoj instituciji na državnoj razini. Iako je riječ o osnovama sumnje, a ne i utvrđenoj krivnji, odnosno o fazi postupka u kojoj vrijedi pretpostavka nevinosti osumnjičenice, smatramo da postojeća situacija sama po sebi baca sjenu na ugled naše institucije i može poljuljati vjeru građana u pravosuđe.
Stoga Sud BiH uvjerava sve građane da će sve osobe, bez obzira na poziciju koju uživaju u bilo kojoj instituciji, odgovarati pred zakonom i da ni na koji način neće biti zaštićene od odgovornosti. Sud BiH će se ograditi od svih pojedinaca koji bi nečasnim radnjama mogli dovesti u pitanje integritet ostalih nositelja sudačke funkcije i ugled naše institucije koji godinama gradimo.
Još jednom napominjemo da u ovoj fazi postupka sutkinja Miletić nije optužena već osumnjičena za činjenje kaznenog djela, te se protiv nje vodi istraga.
Današnji slučaj pokazatelj je opredijeljenosti državnih pravosudnih institucija i njihove spremnosti da se razračunaju sa koruptivnim radnjama čak i unutar vlastitih redova, podjednako kao i u svim drugim sferama društva. Zbog toga unaprijed poručujemo svima onima koji će situaciju u kojoj se Sud našao nastojati iskoristiti kao argument kako bi ga diskreditirali, da odbijamo takve tvrdnje i smatramo da je upravo današnji slučaj znak institucionalne zrelosti ovog suda, kao i spremnosti za borbu protiv korupcije u pravosuđu.
Sud Bosne i Hercegovine poziva sve institucije da se, u općoj borbi protiv korupcije, najprije obračunaju s onom u vlastitim redovima i da o tome javno progovore. Ovim putem pozivamo i ohrabrujemo građane Bosne i Hercegovine da nadležnim institucijama prijave saznanja o svakom obliku korupcije kako bi se zajednički borili protiv pošasti koja je zahvatila cijelo društvo.
Saopštenje VSTV
Svi su jednaki pred zakonom
(26.02.2015.)
Povodom lišavanja slobode sudije Suda Bosne i Hercegovine Azre Miletić zbog osnova sumnje da je počinila krivično djelo primanje mita i drugih oblika koristi, Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) želi da istakne svoju snažnu opredijeljenost za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije unutar vlastitih redova, ali i u svim drugim društvenim oblastima u Bosni i Hercegovini.
Aktivnosti koje su poduzele pravosudne institucije u konkretnom slučaju predstavljaju značajan doprinos i neosporan dokaz posvećenosti borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala kao ozbiljne prijetnje integritetu bosanskohercegovačkog društva.
Činjenica da se ta borba vodi i u vlastitim redovima, dakle unutar pravosudne zajednice, sa visoko rangiranim nosiocem pravosudne funkcije, ukazuje na hrabrost i odlučnost pravosudnih institucija u BiH da se odgovorno suoče sa ovim problemom. Ona je također jasan pokazatelj građanima Bosne i Hercegovine da, kada je riječ o organizovanom kriminalu i korupciji, nema „privilegovanih“ i da su svi dužnosnici, bez obzira na funkciju koju obavljaju, jednaki pred zakonom, da će odgovarati po zakonu i da neće biti ni na koji način zaštićeni od odgovornosti za svoja djela.
VSTV BiH, kao i cjelokupna pravosudna zajednica, će se ograditi od svakog pojedinca unutar vlastitih redova, koji bi nezakonitim i nečasnim radnjama mogao dovesti u pitanje integritet pravosudnih institucija i ugled nosilaca pravosudnih funkcija.
Iako je u konkretnom slučaju sudije Azre Miletić riječ o osnovama sumnje, a ne i utvrđenoj krivici, vjerujemo da samim činom lišavanja slobode nosioca pravosudne funkcije zbog sumnje vezane za koruptivne radnje, pravosudne institucije dokazuju svoju zrelost i posvećenost procesuiranju ovih djela.
predsjednik
Visoko sudsko i tužilačko vijeće BiH