Središnje teme sastanka odnosile su se na konkretnu primjenu Protokola o suradnji u progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida.
U Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine održan je sastanak glavnih tužitelja Tužiteljstva BiH, Gorana Salihovića, i Veselina Vučkovića, v.d. vrhovnog državnog tužioca Crne Gore i specijalnog tužioca Đurđine Nine Ivanović, te njihovih zamjenika i suradnika.
Središnje teme sastanka odnosile su se na konkretnu suradnju u predmetima, na temelju Protokola o suradnji u progonu počinitelja kaznenih djela ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i genocida, a koji je potpisan u Briselu, koncem travnja ove godine.
Izravna suradnja tužiteljstava dviju država vrlo je bitna jer se kroz rad u predmetima ratnih zločina došlo do saznanja da u BiH postoje predmeti u kojima se osumnjičeni počinitelji nalaze na području Crne Gore, a također crnogorsko pravosuđe procesuira određene predmete ratnih zločina gdje se žrtve i svjedoci mogu nalaziti na teritoriju BiH.
Suradnja tužiteljstava bitan je korak u sprječavanju da ratni zločini ostanu nekažnjeni, zbog toga što se osumnjičeni počinitelji nalaze na području druge države.
Na današnjem sastanku bilo je riječi o nekoliko konkretnih predmeta, ali zbog zaštite istrage javnosti ne možemo u ovom trenutku dati više detalja. Također je na sastanku razmatrano uspostavljanje i imenovanje časnika za vezu koji će pomoći olakšanoj suradnji između tužiteljstava dviju država.
Realiziranje suradnje na temelju Protokola snažno su podržale institucije Europske unije, kao značajan korak ka razvoju vladavine prava i jačanju pravosudne suradnje u regionu, što je također bitan segment naglašen i u Strukturiranom dijalogu o reformi pravosuđa.
Sastanak u Sarajevu, na najvišoj razini, drugi je po redu sastanak nakon potpisivanja Protokola i ova suradnja nastavit će se i u budućnosti.
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine nastavlja aktivnosti jačanja regionalne suradnje između tužiteljstava, radi što učinkovitijeg procesuiranja svih vrsta kriminala koji se izvršava na području više država, a radi očuvanja vladavine prava i stvaranja sigurnijeg okruženja na europskom putu Bosne i Hercegovine.