Radi se o kaznenim djelima u kojima je iskorištena situacija izazvana prirodnim nepogodama i poplavama u BiH, kako bi se lažno prikazalo da je roba poduzeća OBI u Banja Luci i Mostaru uništena u poplavama, te utajile porezne obveze za PDV u iznosu od oko 1,5 milijuna KM.
Po nalogu tužitelja iz Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju, policijski djelatnici SIPA-e su u više gradova u BiH lišili slobode više osumnjičenih osoba, među kojima i jednog dužnosnika UNO BiH, te izvršili pretrese prostorija i objekata koje koriste osumnjičeni.
Postupajući tužitelj Tužiteljstva BiH, zajedno sa stručnim osobljem, od sinoć se nalazi na terenu gdje koordinira i vodi akciju koju provode policijski djelatnici SIPA-e i UNO BiH, koji realiziraju ove aktivnosti.
Tužiteljstvo BiH je, provodeći istragu u predmetu organiziranog kriminala, došlo do saznanja da su vlasnici tvrtke Bauwelt, u okviru koje su poslovali prodajni objekti OBI, izmjestili veliku količinu robe namijenjene prodaji, te sačinili lažnu dokumentaciju da je roba uništena u skladištima usljed katastrofalnih poplava koje su prije 2 mjeseca zahvatile BiH.
Roba u vrijednosti od više od 4 milijuna KM tajno je izmještena na druge lokacije kako bi se prodala i unovčila, a uz pomoć djelatnika UNO BiH sačinjena je lažna dokumentacija da je roba oštećena i uništena u poplavama, kako bi se izbjeglo plaćanje PDV-a i pristojbi na navedenu robu u iznosu od oko 1,5 milijuna KM, za koje su oštećeni proračun i građani naše zemlje.
Istragom je utvrđeno da su osumnjičene osobe namjeravale zatvoriti poslovne objekte OBI, te da su kao organizirana kriminalna skupina pokušali da iskoriste prirodne katastrofe radi počinjenja kaznenih djela i oštećenja proračuna BiH.
Pomenuti pravni subjekt koji je predmet istrage, više od nekoliko mjeseci unazad ne posluje sa poduzećem OBI.
Osumnjičeni su pod istragom zbog kaznenih djela organiziranog kriminala iz članka 250., porezne utaje ili prijevare iz članka 210., zlouporabe položaja ili ovlasti iz članka 220. i protuzakonitog posredovanja iz članka 219. Kaznenog zakona BiH.
Nakon lišenja slobode, osumnjičeni će biti predati postupajućem tužitelju koji će nakon ispitivanja osumnjičenih donijeti odluku o pokretanju prijedloga za određivanje mjere pritvora ili mjera zabrane sukladno ZKP-u BiH.
Tužiteljstvo BiH odlučno je u procesuiranju organiziranog kriminala i korupcije, a nakon katastrofalnih poplava koje su zadesile BiH, tužiteljstvo je istaklo da će procesuirati sve osobe koje se pokušaju okoristiti nastalom situacijom radi počinjenja kaznenih djela ili ostvarivanja nezakonite imovinske koristi, te da će počinitelji biti otkriveni i rigorozno kažnjeni.