U okviru akcije „Pandora“ proteklih osam mjeseci ostvarena je suradnja Tužiteljstva BiH sa policijskim agencijama za provedbu zakona na razini države i entiteta.
U ovoj istrazi radi se o iznimno velikom broju osumnjičenih osoba sa područja BiH koje se sumnjiče da su vršile kazneno djelo organizirani kriminal u vezi sa kaznenim djelima porezna utaja ili prijevara, carinska prijevara, pranje novca i zlouporaba položaja ili ovlasti, u svezi sa uvozom tekstilne i druge robe u BiH. U okviru ove, najveće istrage financijskog kriminala i korupcije u BiH, Tužiteljstvo BiH će temeljito istražiti i dešavanja između UNO BiH i velikih poreznih dužnika za PDV, kao što su entitetske direkcije za robne rezerve i druga poduzeća i ustanove. Dug za neplaćeni PDV i carine u BiH iznosi oko 300 milijuna KM, za koji iznos su uskraćeni država i građani cijele Bosne i Hercegovine, te će Tužiteljstvo BiH u sklopu ove istrage istražiti zlouporabe i kaznena djela vezana za višemilijunska porezna dugovanja. U okviru provedene akcije, lišene su slobode ili stavljene pod nadzor ukupno 54 osobe, te izvršeni pretresi velikog broja objekata. Istražni tim Posebnog odjela za organizirani kriminal, gospodarski kriminal i korupciju Tužiteljstva BiH, nakon ispitivanja osumnjičenih, uputio je Sudu BiH prijedlog za određivanje mjere pritvora za sljedeće osumnjičene osobe: 1. Čaušević Kemala (1966) iz Sarajeva, državljanina BiH, 2.Cvjetinović Zdravka (1964) iz Zvornika, državljanina BiH i R Srbije, 3. Sadiković Anesa (1976) iz Sarajeva, osuđivanog, protiv kojeg se zbog istih kaznenih djela pred Sudom BiH vodi drugi kazneni postupak, 4. Jovanović Janka, (1957) iz Doboja, državljanina BiH i R Srbije, 5. Nikić Milanka (1954) iz Dervente, državljanina BiH, 6. Kragulj Miroslava (1954) iz Prijedora, državljanina BiH, 7. Cvjetinović Zorana (1962) iz Bijeljine, državljanina BiH, 8. Imširović Enise (1985) iz Srebrenika, državljanke BiH, 9. Ćosović Jusufa (1964) državljanina BiH, i 10. Đurića Radovana (1970) iz Kneževa, državljanina BiH. Svi osumnjičeni su ispitani u zakonskom roku od strane Istražnog tima Tužiteljstva BiH u prostorijama SIPA-e u Sarajevu, Tuzli i Banja Luci. Mjera pritvora je predložena iz razloga definiranih u članku 132. točkama a), b) i c) ZKP-a BiH, odnosno zbog opasnosti od bjekstva osumnjičenih, zbog osnovane bojazni da bi osumnjičeni boravkom na slobodi, u nastojanju da ometu i onemoguće vođenje kaznenog postupka protiv njih, uništili ili sakrili dokaze i tragove važne za kazneni postupak, te izvršili utjecaj na svjedoke i suučesnike, ali i zbog opravdane sumnje da bi osumnjičeni, ukoliko bi se našli na slobodi, mogli ponovo izvršiti neko od kaznenih djela koja im se stavljaju na teret.
U pogledu osumnjičenih:
1. Mašić Alije (1959) iz Sarajeva, državljanina BiH,
2. Kadić Almira (1964) iz Priboja, državljanina BiH,
3. Kožula Damira (1980) godine iz Kiseljaka, državljanina BiH i R Hrvatske,
4. Miljić Svete (1959) iz Banja Luke, državljanina BiH,
5. Vlajnić Ljubomira (1961) iz Kozarske Dubice, državljanina BiH,
6. Tomić Dragana (1959) iz Banja Luke, državljanina BiH,
7. Pavić Dejana (1982) iz Gradiške, državljanina BiH,
8. Hrustić Nermina (1958) iz Dervente, državljanina BiH,
9. Petrović Aleksandra (1970) iz Kotor Varoši, državljanina BiH,
10. Muminović Hajrudina ( 1958) iz Bihaća, državljanina BiH,
11. Šušnjar Faruka (1968) iz Bihaća, državljanina BiH,
12. Stojčić Danijela (1971) iz Banja Luke, državljanina BiH,
13. Marjanović Bore (1962) iz Banja Luka, državljanina BiH,
14. Kuzmanović Radana (1960) iz Čelinaca, državljanina BiH,
15. Novković Miše (1967) iz Banja Luke, državljanina BiH,
16. Starčević Veseljka (1975) iz Doboja, državljanina BiH,
17. Ađulović Edvinе (1967) iz Slavonskog Broda, državljanke BiH,
18. Nožica Dejana (1973) iz Dervente, državljanina BiH,
19. Ivić Mirka (1959) godine iz Broda, državljanina BiH, i
20. Kovačević Josipa (1950) godine iz Šamca, državljanina BiH.
Postupajući tužitelj je predložio određivanje mjera zabrane iz članka 126. i 126a. stavak 1. točka c) ZKP-a BiH, odnosno predložene su mjere zabrane: napuštanja boravišta, zabranu korištenja osobne karte za prelazak državne granice, kao i zabranu sastajanja sa određenim osobama. Akcija koja je provedena predstavlja najodlučniji udar Tužiteljstva BiH u otkrivanju najtežih oblika koruptivnih kaznenih djela u državnim tijelima i rezultat je višemjesečne detaljne i temeljite istrage koju je proveo istražni tužiteljski tim Tužiteljstva BiH. Tužiteljstvo BiH, zajedno sa partnerskim policijskim agencijama, nastavlja rad na ovom predmetu.