U dnevnim novinama „Večernji list“ od 09. lipnja 2014. godine, na stranici br. 8, objavljen je intervju u okviru kojega je ministar pravde BiH, Bariša Čolak izjavio: „Tužitelj Salihović i predsjednica Suda BiH Kreso žele da suci i tužitelji budu izvan sustava ocjenjivanja, što nije sukladno nepristranom pravosuđu“, što je potpuno neistinito.
Netočno je da su čelnici državnih pravosudnih institucija protiv sustava ocjenjivanja. Naprotiv, zalažemo se za to da ocjenjivanje bude utemeljeno na zakonu, kakav trenutačno ne postoji, ali koji mora biti sukladan međunarodnim standardima u ovoj oblasti. Ti standardi zahtijevaju da se ocjenjivanje vrši isključivo unutar struke, a ne putem izvršnih, upravnih ili drugih tijela koja nisu sudbena vlast, kako se to sada predlaže ovim pojedinačnim izmjenama Zakona o VSTV-u. Predloženi način upravo vodi ka politizaciji pojedinih pravosudnih funkcija i miješanju politike u neovisan rad pravosuđa.
Kroz trogodišnji proces Strukturiranoga dijaloga aktivno sudjelujemo u rješavanju problema u funkcioniranju državnoga pravosuđa među kojima je i vrlo važno pitanje ocjenjivanja nositelja pravosudnih funkcija, koje nije adekvatno zakonom regulirano. Poznato je da se priprema novi tekst Zakona o VSTV-u, stoga selektivan pristup i izvlačenje odredbi o ocjenjivanju izvan konteksta konstruktivnih rasprava na tom dijalogu ne smatramo dobrim, jer nas udaljava od preporuka Strukturiranoga dijaloga.
Radi pravilnoga izvještavanja javnosti, naglašavamo da se upravo od Ministarstva pravde očekivalo da u proteklih 10 godina rada državnoga pravosuđa poduzme učinkovite mjere kako bi se donio potreban zakonski okvir koji bi na jedinstven način uredio sustav ocjenjivanja svih nositelja pravosudnih funkcija, uključujući ne samo predsjednike sudova i glavne tužitelje, već i suce i tužitelje državnoga pravosuđa, što nikada nije urađeno. Stoga zabrinjava žurnost postupka u ovome momentu mimo rasprava Strukturiranoga dijaloga. Od ministra se očekuje da se zalaže za uspostavu korektivnoga mehanizma ocjenjivanja koji će biti u nadležnosti pravosudne struke i sukladan međunarodnim principima, a ne u nadležnosti drugih tijela, čime bi se upravo omogućilo politiziranje procesa ocjenjivanja pojedinih pravosudnih funkcija, kako se to predlaže izmjenama Zakona.