Вијести

ПОД ПОКРОВИТЕЉСТВОМ АМБАСАДЕ САД У БиХ, У БУГОЈНУ ЈЕ ОДРЖАНА СЈЕДНИЦА О ИМПЛЕМEНТАЦИЈИ И ПРОВОЂЕЊУ ЗАКОНА О НЕСТАЛИМ ЛИЦИМА И ЗАКОНА О СЛОБОДИ ПРИСТУПА ИНФОРМАЦИЈАМА

05.01.2012. 14:58

У Бугојну је 21.12.2011. године одржана заједничка сједница представника три удружења несталих лица у БиХ са представницима Тужилаштва БиХ, омбудсменом за људска права БиХ и представницима многобројних владиних и невладиних организација и институција које се баве проблемима и питањима несталих лица и људских права.

Три удружења несталих лица из БиХ, различитих националности, која сарађују и међусобно се помажу да би што прије пронашли лица нестала у протеклом рату, уз помоћ Амбасаде САД-a у БиХ, одржала су другу по реду заједничку сједницу како би се размотрио најоптималнији приступ проблему несталих лица и да би се у рјешавање овог проблема укључио што већи број владиних и невладиних организација и појединаца.

Јосип Дрежњак, предсједник Удруге хрватских страдалника "Грабовица 93", Кемал Перван, предсједник Удружења “Истина – Калиновик 92” и Милан Мандић, предсједник Удружења породица несталих лица Источно Сарајево, заједно су организовали ову сједницу која је одржана у просторијама Општине Бугојно.

На сједници су, између осталих, били присутни: представник Амбасаде САД у БиХ, омбудсмен за људска права, Јасминка Џумхур, помоћница министра за људска права у Министарству за људска права и избјеглице БиХ, Салиха Ђудерија, представник Института за несталa лица, Амор Машовић, представница Међународне комисије за несталa лица (ICMP), Амела Суљић и Зерина Зукић, представница Међународног комитета Црвеног крста (МКЦК). Из Тужилаштва БиХ овом састанку су присуствовалe тужитељица Посебног одсјека за ратне злочине, Славица Терзић и Селма Хећимовић из Одсјека за односе с јавношћу.

Учесници састанка су подржали повећање тужилачких и просторних капацитета Тужилаштва БиХ и усагласили су се да инститиције власти БиХ (Парламент и Савјет министара) морају обезбиједити ефикаснију сарадњу полицијских органа који раде на истраживању ратних злочина.

На овој сједници је такође закључено да институције БиХ требају одредити званичне службенике који ће сарађивати са породицама несталих лица, као и да требају обезбиједити подршку удружењима несталих. Присутни су закључили да је за формирање Радне групе за присилне нестанке довољан рок од 90 дана, о чему су поменута удружења писала у свом извјештају у мјесецу новембру.

Планирано је да се овакве сједнице одржавају редовно и периодично, у различитим градовима БиХ, као и да се ова међусобна сарадња настави.

Покровитељ и организатор ових састанака је Амбасада САД-a у БиХ.

 

 


 Штампај


www.tuzilastvobih.gov.ba